شهرستان داراب

معرفی شهر داراب فارس

داراب مرکز شهرستان داراب و یکی از شهرهای استان فارس است. شهر داراب با قدمت چند هزار ساله خود در فاصله ۲۴۵ کیلومتری شهر شیراز واقع شده و جمعیت این شهرستان براساس آخرین سرشماری حدودا ۷۰ هزار بوده و به عنوان هفتمین شهر پرجمعیت استان فارس محسوب می شود، همچنین با شهرهای نی ریز، فسا، استهبان، جهرم، زرین دشت همسایه است و از سمتی نیز با استان هرمزگان همسایگی دارد، به طوری که از مشرق با حاجی آباد استان هرمزگان، از شمال با شهرهای استهبان و نیریز، از مغرب با فسا، از جنوب با شهرهای زرین دشت و لارستان همسایه است. توجه داشته باشید که شهر داراب فرودگاهی ندارد و دسترسی به این شهر فقط از طریق جاده به وسیله ماشین شخصی یا اتوبوس های مسافربری است یا اینکه از طریق هواپیما شهرهای نزدیک داراب سفر کرده و بقیه مسیر را با ماشین طی کنید. شهر داراب به عنوان یکی از جاذبه‌ های بی نظیر در ایران محسوب می شود و این شهر تاریخی بیش از صد و سی اثر تاریخی و گردشگری دارد که اقتصاد این شهر بر پایه مرکبات و کشاورزی مانند تولید پرتقال است. در ادامه به طور کامل به معرفی شهر داراب فارس خواهیم پرداخت.

تاریخچه شهر داراب

شهر داراب به عنوان قدیمی ترین شهر کشورمان به شمار می رود و با تحقیق در تپه های باستانی این شهر می توان نتیجه گرفت که قدمت این شهر به هزاره پنجم قبل از میلاد بر می گردد. شهری در ۷ کیلومتری داراب به نام دارابگرد واقع شده و به عنوان اولین شهر مدور ایران در زمان هخامنشیان تشکیل شده است. بعد از ورود اسلام به این منطقه تا قرن پنجم هجری قمری همواره پر رونق بوده، اما در دوره سلجوقیان دچار ویرانی گردیده است که در دوران ایلخانان مغول و تیموریان نیز باری دیگر مورد حمله قرار گرفته و خسارات زیادی دیده است. سال ها بعد، در زمان صفویه توسعه یافته و براساس منابع تاریخی معتبر این شهر یکی از پنج شهر وزیرنشین فارس محسوب می شده و در دوران زندیه نیز یکی از مهم ترین شهرهای فارس بوده است. در زمان قاجار نیز ترک ها و اعراب درگیری داشتند و باعث جلوگیری از پیشرفت این شهر می شدند.

آب و هوا و محصولات شهر داراب

در شهر داراب می توانید آب و هوای گرمسیری را تجربه کنید که بارش نیز بیشتر به صورت باران است. البته قسمتی از شهر داراب مشهور به کوهستان بوده و آب و هوای سرد و کوهستانی دارد. همچنین به دلیل آب و هوای مناسب این بخش بیشتر مردم به کشاورزی مشغولند و مرکبات محصولات ناب شهرستان داراب است، همین طور گل محمدی در منطقه کوهستان با کیفیت بسیار بالایی تولید می شود.

صنایع دستی شهر داراب

در شهر داراب می توان به صنایع دستی بی نظیری مانند قالیبافی، جاجیم بافی، گلیم بافی و گیوه دسترسی داشت. دستبافت هایی که با رنگ و طرح خاص خود بسیار دیدنی هستند و خرید این سوغاتی ها به همه گردشگران توصیه می شود. از لحاظ خوراکی نیز محصولات داراب عبارتند از گندم، جو، خرما، گل محمدی و پرتقال.

اقامت در شهر داراب

برای اقامت در شهر داراب می توانید به هتل سه ستاره نقش شاپور مراجعه کنید.

جاذبه های دیدنی شهر داراب

در هنگام سفرتان به شهر داراب می توانید از جاذبه های گردشگری زیبایی بازدید کنید:

نقش شاپور (نقش دارابگرد):

شهری مدور با عمری حدودا ۸ هزار ساله که به اشکانیان برمی گردد و یکی از پراهمیت ترین مراکز در استان فارس به شمار می رود. این شهر در ۷ کیلومتری داراب قرار دارد و امروزه تنها دیواری در اطراف شهر باقی مانده است.

تصویر شاپور ساسانی:

در ۴ کیلومتری شهر داراب می توانید تصویری از پیروزی شاپور بر سه امپراطور را تماشا کنید که بر اسبی سوار است. برای بازدید از این تصویر باید از برکه عبور کنید و به پایین آن برسید.

آتشکده آذرخش :

این آتشکده در ۵ کیلومتری شهر داراب واقع شده و به شکل صلیب است که در سال بعدی با نام مسجد سنگ نیز مشهور شده است. قدمت این اثر به سده سوم قبل از میلاد بر می گردد و در فهرست آثار ملی نیز ثبت گردیده است. در ابتدا این آتشکده به عنوان معبد آریایی ها بوده و در زمان ساسانیان به آتشکده تبدیل شده است و از زمان اتابکان نیز به عنوان مسجد مورد استفاده قرار می گیرد.

نارنجستان داراب:

یکی از جاهای دیدنی در داراب به نام قلعه نارنج یا دژ نارنجستان شهرت دارد. این مجموعه از چند اثر تاریخی تشکیل شده و مهم ترین بخش آن نیز شامل تپه ای از دوران ساسانی است.

آسیاب سنگی:

این آسیاب در نزدیکی آتشکده آذرخش واقع شده و یادگاری از دوران ساسانیان است. دو ستون سنگی بر بالای کوه قرار دارد که تا زمان قاجار مورد استفاده بوده است.

مسجد جامع داراب:

مسجدی قدیمی با ۴ برج و ۱۱ ضلع است که بر روی برج ها با خط کوفی آیات قرآن نوشته شده است. این مسجد یکی از آثار ملی ایرانی با معماری بسیار زیبا و دیدنی به صورت معماری مشترک ایران و هند است. در فضای بیرونی مسجد نیز درختان تنومند خرما، پرتقال و نارنج وجود دارند.

آتشکده آذرجو:

این مکان تاریخی در ۱۰ کیلومتری داراب قرار دارد و در ابتدا به عنوان آتشکده تاسیس گردیده  و سال ها بعد دچار ویرانی شده است. آتشکده آذرجو با سقف گنبدی خود با ملات گچ دستکوب ساخته شده است.

تنگه رغز داراب:

یکی از تنگه های ایرانی به نام تنگه رغز با آبشارها و حوضچه های کوچک و بزرگ بسیار تماشایی است. این تنگه در ۲۵ کیلومتری جاده داراب به فسا قرار دارد و طول مسیر سرسبز بوده و آب زلالی از این مسیر در حال عبور است.

آبشار فدامی:

آبشاری با عرض ۲۰۰ متر به صورت دائمی بوده و در مسیر شیراز قرار دارد. این آبشار در فصل تابستان بسیار خنک بوده و گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند.

روستاهای شهرستان داراب
اسامی روستاهای شهرستان داراب اسامی روستاهای داراب استان فارس به...ادامه»