شهرستان دماوند

شهرستان دماوند نام یکی از شهرستان‌ های استان تهران است. این شهرستان با مساحتی حدود ۱۸۸ هزار هکتار در محدوده شهرستان‌ های فیروزکوه، آمل، ورامین، گرمسار و تهران قرار دارد و منطقه‌ ای کوهستانی است که متوسط ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۲۰۰۰ متر است.

بنابر آنچه از نتایج سرشماری سال ۱۳۸۵ در وب‌گاه دولتی «مرکز ملی آمار ایران» اعلام گردیده‌ است، تعداد ۲۷٬۴۱۸ خانوار شامل ۹۶٬۸۶۰ نفر در این شهرستان ساکن بوده‌ اند که از این تعداد ۵۰٬۶۸۵ نفر مرد و ۴۶٬۱۷۵ نفر آنها زن بودند.

مردم دماوند به زبان فارسی با لهجه دماوندی و زبان مازندرانی یا همان زبان تبری تکلم می‌کنند.

در گذشته‌ ای نه چندان دور، این شهرستان یکی از محورهای کشاورزی و دامداری بوده‌ است و محصولاتی مانند سیب، گیلاس، آلبالو، گردو، سیب زمینی، خیار و فرآورده‌ های دامی در دماوند تولید می شذه است. ولی در سال ۲۰۰۵ میلادی به دلیل ساخت‌ و سازهای گسترده غیرقانونی در زمین‌ های این شهرستان کشاورزی این منطقه در معرض خطر قرار گرفته‌ است. همچنین عسل از مهمترین تولیدات شهرستان است و بسیاری از مردم بومی شهر دماوند به شکل حرفه‌ ای به تولید عسل اشتغال دارند. به برکت وجود گیاهان دارویی آویشن و گون در کوه‌ های اطراف دماوند تولید عسل آویشن و عسل گون با همان خواص دارویی در دماوند رواج دارد.

اسامی روستاهای شهرستان دماوند اسامی روستاهای دماوند استان تهران به...ادامه»
چشمه اعلاء دماوند
چشمه اعلاء یکی از تفرجگاه ها و ییلاقات اطراف تهران...ادامه»
برج آرامگاه شیخ شبلی در دماوند
ابوبکر دولف بن ججدر شبلی در سال ۲۴۷ هجری قمری...ادامه»