شهرستان دیواندره

شهرستان دیواندره یکی از شهرستان های استان کردستان در غرب ایران است که در شمال این استان قرار گرفته‌ است. مرکز این شهرستان شهر دیواندره است. این شهرستان با مساحتی معادل ۴,۲۰۳ کیلومتر مربع در حدود ۱۵ ٪ از وسعت استان کردستان را شامل می‌ شود.

دیواندره از شمال با شهرستان تکاب، از شرق با شهرستان بیجار، از شمال غربی با شهرستان سقز، از غرب با شهرستان مریوان و از جنوب با شهرستان سنندج همسایه است.

شهرستان دیواندره به علت وجود دشت های بسیار وسیع اوباتو و سارال از مراکز اصلی تولید گندم و دامداری استان کردستان است و این فعالیت ها در زندگی مردم این منطقه نقش اساسی دارد.

این شهرستان از نظر آب و هوایی یکی از مناطق سردسیر و برفگیر کشور محسوب می‌ شود و اتفاع آن از سطح دریاهای آزاد، ۱۸۵۰ متر می باشد. تغییرات دمای سالانه این منطقه از -۲۰ تا +۳۲ درجه می‌ باشد. شهرستان دارای زمستان‌ های سرد و طولانی و بهار و تابستان معتدل می‌ باشد و تعداد روزهای یخ بندان در سال برابر ۱۳۵ روز خواهد بود.

در شهرستان دیواندره قومیت‌ ها و طوائفی همچون گوران، ایل گلباغی، تیلکوئی، جاف، منمی (مندمی) برازنده، خواجه وند، ایل کلهر، طایفه زند و قاقالی وجود دارد. اما این عناوین در منطقه کم رنگ شده و صرفاً جنبه محلی داشته و هیچ گونه وجه تمایزی بین افراد نداشته و تمام اقشار همزیستی مسالمت آمیزی با هم دارند. مردم این شهرستان به زبان کردی تکلم می‌ کنند. همچنین جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، برابر با ۸۱,۹۶۳ نفر بوده‌ است.

اسامی روستاهای شهرستان دیواندره اسامی روستاهای دیواندره استان کردستان به...ادامه»
معرفی کوه چهل چشمه دیواندره
کوه چهل چشمه یکی از بلندترین کوه های استان کردستان...ادامه»