شهرستان روانسر

شهرستان روانسر یکی از شهرستان های استان کرمانشاه است و مرکز آن شهر روانسر است. این شهرستان در حدود ۵۵ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه و در دامنه کوه یله ور (کوهستان شاهو) قرار دارد. شهرستان روانسر دارای یک بخش به نام بخش شاهو و سه دهستان به نام های دولت آباد، حسن آباد و بدر آباد است.

روانسر دارای آثار پیش از تاریخی و تاریخی مهمی است و از این لحاظ در باستان شناسی غرب کشور جایگاه ویژه‌ ای دارد. قدیمی ترین آثار سکونت انسان در اطراف روانسر به دوره پارینه سنگی میانی تا فرا پارینه سنگی باز می‌ گردد که در حدود ۵۰ هزار سال تا ۱۲ هزار سال پیش را شامل می‌ شود.

از ارتفاعات مهم اطراف این متطقه می‌توان به ماه زرد، انجیره، شور و طاقه چرمی اشاره کرد. همچنین چشمه بزرگ سراب گنی خانی در روانسر سرچشمه اصلی رودخانه قره سو است. از دیگر رودخانه‌ های اطراف روانسر وشکه رو در شرق و دیگری گراب یا آوی خر در جنوب غربی آن است. به جز چشمه پر آب گنی خانی، دو چشمه سراب جاوری و سراب بروارین در نزدیکی روانسر واقع اند.

آب و هوای این شهرستان نسبتاً سرد و مرطوب بوده و از میزان بارش سالانه چشمگیری برخوردار است.

اقتصاد این منطقه نیز عمدتاً متکی به کشاورزی و دامداری است.

جمعیت این شهرستان طبق سرشماره مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، برابر با ۴۵٫۳۲۴ نفر بوده‌ است. مردم این شهرستان به زبان کردی سورانی تکلم کرده و از نظر اعتقادی نیز اغلب سنی مذهب می‌ باشند.

اسامی روستاهای شهرستان روانسر اسامی روستاهای روانسر استان کرمانشاه به...ادامه»
روستای شبانکاره / روستای زیبا در روانسر
روستای شبانکاره بخش شاهو شهرستان روانسر به عنوان روستای پاک...ادامه»
معرفی غار قوری قلعه روانسر
غار قوری قلعه که به غار قوری قلا نیز شهرت...ادامه»