شهرستان رودان

معرفی شهر رودان

رودان یکی از شهرستان‌های استان هرمزگان در جنوب ایران است. شهرستان رودان از شرق به هرمزگان، از شمال به حاجی‌آباد، از جنوب به میناب و از غرب به بندرعباس می‌رسد. بااینکه اطراف این شهر را کوه‌ها پرکرده است اما رودان شامل دو قسمت جلگه‌ای و کوهستانی ‌است و عبور چندین رود از مرکز رودان باعث آبیاری اراضی شده و کشاورزی را توسعه داده است.

رودان دارای آب‌وهوای بسیار گرم و خشک است. ارتفاعات شهرستان رودان شرایط زیستگاه خوبی برای جانوران مختلفی مانند خرس سیاه، پلنگ، بز و قوچ و میش، شغال، گربه وحشی، انواع خفاش، خرگوش و روباه جزو مهم‌ترین پستانداران منطقه است.

قدمت شهر رودان

چندین سنگ‌نوشته‌ میخی در این منطقه یافت شده که حاکی از تمدن دیرباز رودان است و با توجه به نظر کارشناسان این منطقه به عصر ایلامی و آشوری می‌رسد‌. قبل از ساسانیان، سد طبیعی و مرتفعی در آنجا وجود داشت که پس از پر شدن کامل از بالا سرازیر می‌شد و به دشت می‌رسید. البته در زمان پادشاهان ساسانی تخریب‌شده و جلگه‌ بعدها نام هرمز گرفته است. وجود قبرهای قدیمی و خانه‌های سنگی نیز در اطراف کوه‌ها نشانگر زندگی از زمان‌های دور است.

رودان، بهشت جنوب ایران

رودان به خاطر دارا بودن منابع بکر، جاذبه‌های گردشگری طبیعی، آب فراوان، مناطق کوهستانی و سرسبز چشم‌نواز، آثار باستانی، وجود اماکن زیارتی، و از همه مهم‌تر مردمانی مؤمن، خونگرم، مهمان‌نواز، ساده، مهربان به بهشت جنوب معروف است و مانند نگینی زیبا و درخشان در خلیج‌فارس می‌درخشد.

برای اقامت در این شهر چندین مسافرخانه و خانه وجود دارد که می‌توانید اجاره کنید و به استراحت مشغول شوید.

صنایع‌دستی شهر رودان

سفالگری

این صنعت مناسب مردان است و ظروف سفالی مانند ظرف آبخوری، کوزه، آفتابه، لیوان را با چرخ‌های سفالگری می‌سازند.

حصیربافی

حصیر نیز توسط زنان و دختران منطقه بافته می‌شود. مواد اولیه آن از برگ خرما و ضایعات درخت خرما تشکیل‌شده که به نوارهای باریک تبدیل می‌شوند و مدتی در آفتاب قرار داده می‌شوند تا نرم شوند. بعدازاین مرحله، محصولاتی مانند زیرانداز، سینی بزرگ، سبد، درپوش کوزه و بادبزن می‌سازند.

شک بافی

شک از وسیله‌هایی مانند هاون چوبی، قرقره مخصوص و یک بالش کوچک پارچه‌ای تهیه می‌شود. بالش را روی هاون چوبی گذاشته و با دست می‌بافند. برای تزئین لبه آستین، دور یقه، جلو سینه، لبه دامن، لباس‌های زنانه، اطراف مقنعه و سجاده نماز نیز از آن استفاده می‌شود.

خوس‌دوزی

نوعی سوزن‌دوزی است که نوارهای نقره‌ای باریک روی پارچه توری ریزبافت دوخته می‌شود و برای تزئین مقنعه، دستار و… استفاده می‌شود.

بادله‌دوزی

بادله دوزی یا تلی بافی هم از بافتن چند نوع زری به یکدیگر ایجاد می‌شود. با پهنایی حدوداً ۱۵ سانتی‌متر برای تزئین لبه شلوارهای زنانه استفاده می‌شود

خورد و خوراک در شهر رودان

در شهر رودان اصلاً نگران خوراک خود نباشید، زیرا غذاهای محلی خوشمزه‌ای دارد که از خوردنشان سیر نخواهید شد. البته به خاطر شرایط خاص آب‌وهوایی، غذاهای محلی رودان بسیار متنوع است. جدیداً نیز دو سفره‌خانه در این شهرستان افتتاح‌شده که هم از محیط زیبایش و هم طعم غذاهای خوشمزه‌شان لذت خواهید برد

غذاهایی که از گوشت تهیه می‌شود:

قلیه‌ماهی، ماهی برشته، مهیاوه، سوراغ، هواری، دوپیازه، هوگرمو، کباب آردی، نیمرو، دالک گندم، قلیه بادمجان، خورش سبزی، فسنجان، تاس کباب، کوکوماهی، کتلت، کوفته و…

غذاهایی که از حبوبات و خرما تهیه می‌شود:

رنگینه، چنگال، کلمبا، مقلک، جلابی، کنگ شانه زده، کنگ سه‌روزه، اشکوته، کنگ جوشانده، خرما شیره، خرمالکی، خرما مالیده، کپنگ، سیسوک، جازگ، آش گندم.

شیرینی

قسمت شیرینی نیز عبارت‌اند از رنگینه، حلوا شیره، حلوا تخم‌مرغ، حلواسورای، فرنی، کدلمه، نان خرمایی، کلوچه بلوچی، انگشت‌پیچ، شله‌زرد، نان‌پنجره‌ای

نان

انواع نان‌ها نیز عبارت‌اند از نان دستی، نان تاوه‌ای، نان تنوری، نان دارچوبه‌ای، نان سوراغ، نان فطیر، نان کوماج

ترشی

ترشی مشهور رودان ترشی انبه است که به دو صورت ترشی انبه چغاله یا انبه نارس سالم تهیه می‌شود. انواع دیگر ترشی‌های رودان نیز ترشی لیمو، پیاز، سیر، کلم، هستند.

مربا

مربای انبه، مربای نارنج، مربای هویج، مربای لیمو، مربای خرما و… متداول‌ترین مرباها در رودان است. یکی از بهترین مرباهایی که به‌تنهایی خورده می‌شود نیز مربای خرما است.

مطالب مرتبط: روستاهای شهرستان رودان