شهرستان زابل

شهرستان زابل یکی از شهرستانهای استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران است. مرکز این شهرستان شهر زابل است. شهرستان زابل با مساحت ۱۵٬۱۹۷ کیلومترمربع در ضلع شمال شرقی استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته و فاصله مرکز شهرستان تا مرکز استان (زاهدان) ۲۰۷ کیلومتر است.

این منطقه در قدیم نیز جزء مهمی از ایران بزرگ بوده است که در شاهنامه فردوسی به نام زابلستان نیز یاد شده که در زمان قاجار به دلیل نفوذ انگلیس بخش بزرگی از آن بر طبق معاهده پاریس از ایران جدا (به نام سیستان عامه) و در اختیار افغانستان گذاشته شد و مابقی که حال نیز وجود دارد بنام سیستان خاص در ایران ماند. این منطقه مهد و خاستگاه داستان معروف شاهنامه فردوسی در مورد پهلوانان اساطیری ایران باستان مانند سام، زال و رستم بوده است و همچنین زادگاه سورنا سردار رشید سپاه ایران در عهد اشکانی که موفق شد بر رومیان و فرمانده آنها کراسوس (کراسوس قبلا اسپارتاکوس را شکست داده بود) چیره شود و یعقوب لیث صفاری که به حکومت اعراب بر ایران پس از دویست سال خاتمه داد و آنان را از ایران بیرون راند و زبان و دانش پارسی را گسترش داد که اینها همه نشان دهنده روح مردانگی و استقلال طلبی در ایران قدیم و به خصوص این منطقه بوده است.

این منطقه به دلیل روح استقلال طلبی و آزاد منشی مردم آن و ارادت خاص به اهل بیت پیامبر به دارالولایه مشهور بوده است و اولین اقوامی بودند که به خون خواهی امام حسین بپا خواستند و در طول تاریخ همواره با دشمنان اهل بیت پیامبر در ستیز و دشمنی بوده به همین دلیل چندین بار توسط حاکمان اموی و عباسی مورد هجوم قرار گرفته و خسارات زیادی به این خطه وارد گردیده است ولی همچنان به پایبندی خود به مذهب حقه شیعه پایبند مانده است.

جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۳۲۹٫۳۱۷ نفر بوده است.

بی بی دوست نام زیارتگاهی در زابل
زیارتگاه بی بی دوست زیارتگاه بی بی دوست در شهر...ادامه»
اسامی روستاهای شهرستان زابل اسامی روستاهای زابل استان سیستان و...ادامه»
شهر سوخته
شهر سوخته در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و...ادامه»
کوه خواجه زابل
کوه خواجه زابل تنها عارضه طبیعی دشت سیستان با ارتفاع...ادامه»
قلعه سام زابل
قلعه سام زابل این قلعه در فاصله 28 کیلومتری جاده...ادامه»
دریاچه هامون زابل
دریاچه و تالاب بین‌ المللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران...ادامه»