شهرستان شهر بابک

شهرستان شهر بابک از شهرستان های استان کرمان است.

این شهرستان غربی ترین شهرستان استان کرمان می‌ باشد که با مساحتی در حدود ۱۳,۵۰۰ کیلومتر مربع پس از کرمان و راور سومین شهرستان استان کرمان به لحاظ مساحت می‌باشد.

شهر بابک از جنوب و جنوب شرقی با شهرستان سیرجان، از جنوب غربی با شهرستان نی ریز در استان فارس، از مغرب با شهرستان خاتم در استان یزد، از شمال با شهرستان مهریز در استان یزد، از شمال شرق با شهرستان انار و از مشرق و جنوب شرق با شهرستان رفسنجان مرز مشترک دارد.

این شهرستان بنا بر سرشماری مرکز آمار ایران، در سال ۱۳۸۵ جمعیتی برابر ۱۰۲٬۵۳۷ نفر داشته‌ است.

از آثار تاریخی شهرستان می‌ توان به دهکده تاریخی میمند، عمارت موسی خانی معروف به عمارت والی، مسجد باستانی شهر کهنه، آتشکده آذربغ، قلعه کمر مرج و … اشاره کرد.

از آثار طبیعی و گردشگری شهرستان می‌ توان به غار ایوب دهج بزرگترین غار آذرین ایران، دشت بهاره ریواسی، دشت ریگ سفید، مناطق ییلاقی و تفریحی جوزم، آبدر، مسینان، کرم و سایر مناطق خوش آب و هوا اشاره کرد.

شهر بابک به علت واقع شدن در مسیر بزرگراه تهران – بندر عباس و همچنین قرار گرفتن در مسیر بندر عباس به اصفهان و غرب کشور و عبور خط راه آهن سراسری ایران از این شهرستان، دارای اهمیت ارتباطی ویژه‌ ای است. ایستگاه راه اهن شهر بابک در ۵۰ کیلومتری مرکز شهرستان واقع شده‌ است.

اسامی روستاهای شهرستان شهر بابک اسامی روستاهای بابک استان کرمان...ادامه»
گلهای ابریشم مصری
ابریشم مصری درختچه كوچك خزان پذير از جنس Caesalpinia در...ادامه»
معرفی روستای تاریخی میمند در شهر بابک
میمند با تاریخ ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ سال در ۳۸ کیلومتری...ادامه»