شهرستان قزوین

در منابع تاریخی اشاره شده که شهر قزوین را شاپور اول ساسانی برای جلوگیری از تهاجمات دیلمی ها بنا نهاد. در دوره فتوحات اسلامی نیز این شهر در سال ۲۴ هجری قمری به محاصره درآمد و قزوین رفته رفته به یکی از مراکز مهم اسلامی بدل شد. در زمان امویان نخستین مسجد جمعه در این شهر بنا گردید و به نام مسجد الثور شهرت یافت و تا زمان هارون الرشید معتبر ترین مسجد شهر بود. پس از کش و قوس های تاریخی بسیار در قزوین و ویرانی شهر توسط مغولان در اوایل قزون هفتم هجری قمری، رونق و آبادانی بسیار در دوره صفویه به قزوین بازگشت. شاه طهماسب اول در سال ۹۵۵ هجری قمری قزوین را پایتخت خود قرار داد و تا سال ۱۰۰۰ هجری قمری که شاه عباس اول صفوی پایتخت را به شهر اصفهان منتقل کرد، پایتخت بود. در این مدت قزوین دوره درخشانی از عمران و توسعه شهری را از سر گذراند که ذکر آن در آثار سفیران و بازرگانان غربی که به ایران آمده اند، مشهود است. قزوین با احداث اولین خیابان ها، چهارباغ ها، میدان ها، کاخ ها و … به الگویی برای شهرسازی در سراسر ایران تبدیل شد.

در سراسر دوره قاجاریه، شهر قزوین به عنوان یک منطقه حکومت نشین مستقل مرتبط با پایتخت مطرح بود و با وجود رکود نسبی اقتصاد و فرهنگ در آن دوره از اندک مراکز پر رونق و تپنده ایران به شمار می رفت.

شهر قزوین مرکز استان قزوین و بزرگ ترین شهر استان می باشد که در دشت وسیع قزوین واقع شده است. مساحت تقریبی آن ۱۱۵ کیلومتر مربع بوده و طبق آمار سال ۱۳۹۰، جمعیت شهر قزوین بالغ بر ۳۸۱,۵۹۸ نفر بوده است. امروزه قزوین یکی از مهم ترین مراکز اقتصادی ایران، هم از لحاظ کشاورزی و هم از لحاظ صنعتی به شمار می رود. نزدیکی آن به پایتخت کشور و موقعیت آن، بیش از پیش بر شکوفایی و رشد همه جانبه آن در چند دهه اخیر افزوده است.

اسامی روستاهای شهرستان قزوین  استان قزوین به شرح زیر است...ادامه»
 منطقه شکار ممنوع طارم سفلی در شمال شرقی شهرستان قزوین...ادامه»
مسجد النبی (سلطانی) در قزوین
مسجد النبی که به مسجد سلطانی نیز معروف است، در...ادامه»
قلعه لمبسر در قزوین
قلعه لمبسر یا لمسر از قلعه های معروف استان قزوین...ادامه»
بوستان ملی باراجین در قزوین
یکی از بوستان های خوش آب و هوا و سرسبز...ادامه»
قلعه الموت قزوین
قلعه الموت یکی از معروف ترین قلاع ایران است که...ادامه»
روستای آتان قزوین
ﺭﻭﺳﺘﺎﯼ آتان ﺩﺭ ﻧﺰﺩﯾﮑﯽ ﺷﻬﺮ ﻗﺰﻭﯾﻦ ﺩﺭ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺍﻟﻤﻮﺕ ﻗﺮﺍﺭ...ادامه»
دروازه تهران قدیم قزوین
از دیرباز ساختار شهر قزوین به گونه ای بود که...ادامه»
دروازه درب کوشک قزوین
از دیرباز ساختار شهر قزوین به گونه ای بود که...ادامه»
مسجد جامع عتیق قزوین
مسجد جامع عتیق قزوین که به مسجد جامع قزوین مشهور...ادامه»
عمارت چهلستون (کلاه فرنگی) در قزوین
عمارت چهلستون یا کلاه فرنگی یکی از آثار مهم دوره...ادامه»
سردر عالی قاپو (عمارت عالی قاپو) در قزوین
سردر عالی قاپو که سردر عمارت عالی قاپو در گذشته...ادامه»