یزد یکی از شهرهای قدیمی ایران و باستانی آن ایساتیس یا فرافر (هرفته) بوده و جز قلمرو حکومت ماد به شمار می آمده است. شهر ایساتیس در چند کیلومتری جنوب غربی شهر یزد کنونی قرار داشته و در منابع جغرافیای بطلمیوس به نام ایستیخای در بیابان کارمانیا (کرمان) از آن یاد شده است.

بنای شهر کنونی یزد را به یزدگرد دوم، شاه ساسانی نسبت می دهند. به دستور یزدگرد، سه تن از سرداران وی به نام بیده، میبد و عقدا، مامور گردیدند تا سه روستا در پیرامون شهر نوبنیاد یزد ایجاد کنند. آنان محل هایی به نام ده بیده، عقدا و میبد را پدید آوردند که هنوز هم به همین نام باقی هستند. در زمان یزدگرد سوم شهر یزد به دست لشگریان عثمان افتاد و مردم یزد با پذیرفتن جزیه به آیین نیاکان خویش یعنی زرتشتی باقی ماندند. بعدها دین اسلام در آن جا نفوذ کرد و مردم کم کم به دین اسلام روی آوردند.

این شهر به عروس کویر ایران شهرت دارد چرا که با معماری ویژه کویری چون نگین انگشتری در کویر می درخشد. بیشتر ساختمان های واقع در بافت قدیمی شهر از خشت ساخته شده و علاوه بر آن، وجود بادگیرهای فراوان که به منظور تهویه هوا و خنک نگه داشتن ساختمان از آن ها استفاده می شود، شهر یزد را به شهر بادگیرها معروف کرده است. در پاره ای از منابع، نام یزد را دارالعباده نیز گفته اند.

شهر یزد به لحاظ دارا بودن آثار تاریخی، مجموعه ای بی نظیر از بناهای اسلامی را در خود جای داده است. قدمت بیشتر این بناها به دوره سلجوقی بر می گردد. از ویژگی های معماری زمان سلجوقی می توان به تلفیق کاشی، آجر و گچبری در ساخت آن ها اشاره کرد.

شهر یزد مرکز استان یزد در حاشیه کویرهای مرکزی و حاشیه شمالی رشته کوه های شیرکوه واقع شده است و بزرگ ترین شهر استان به شمار می رود. شهر یزد در دشتی پهناور و حاصلخیز گسترده شده است و مساحت آن ۸۰ کیلومتر مربع می باشد. طبق آمار سرشماری سال ۱۳۹۰، جمعیت آن بالغ بر ۸۸۹,۵۸۳ نفر بوده است.

ییلاق های پشت کوه یزد
ییلاق های پشت کوه در استان کویری یزد یزد [caption...ادامه»
غار شگفت یزدان یزد
آشنایی با غار شگفت یزدان یزد یزد شهر یزد مرکز...ادامه»
آش آلو یزدی + دستور پخت
آش آلو یزدی وقتی پای غذاهای سنتی و محلی در...ادامه»
آتشکده زرتشتیان یزد
آتشکده یزد آتشکده یزد یکی از مهم ترین بناهای زرتشتیان...ادامه»
بهترین هتل های یزد
هتل ارگ جدید یزد این هتل 5 ستاره هتلی تازه...ادامه»
مزایای سفر با اتوبوس های بین شهری
با توجه به تعطیلات آخر سال و آغاز سال جدید،...ادامه»
اسامی روستاهای شهرستان یزد اسامی روستاهای یزد استان یزد به...ادامه»
مسجد جامع فهرج -یزد
مسجد جامع فهرج یزد در روستای فهرج در 25 کیلومتری...ادامه»
فهرست جاذبه های گردشگری یزد
یزد یکی از شهرهای مرکزی ایران و مرکز استانی به...ادامه»
معرفی خانه لاری ها در یزد
خانه‌  لاری‌ ها که در یزد قرار دارد نگینی از...ادامه»
معرفی باغ دولت آباد یزد
باغ دولت آباد یزد یکی از زیباترین باغ های ایرانی...ادامه»
معرفی دخمه زرتشتیان (برج خاموشان یا برج سکوت) یزد
دخمه زرتشتیان که با نام های برج خاموشان یا برج...ادامه»