شهرستان لنگرود

شهرستان لنگرود یکی از شهرستان های استان گیلان است که در غرب به شهرستان لاهیجان و در شرق به شهرستان رودسر منتهی می‌شود. شهر لنگرود مرکز این شهرستان است.

شهرستان لنگرود با وسعتی حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع در ناحیه شرق گیلان قرار گرفته است و فاصله آن با مرکز استان ۶۰ کیلومتر است. لنگرود از شمال به دریای خزر، از جنوب و غرب به لاهیجان و از شرق به رودسر منتهی می‌گردد.

آخرین داده‌های مرکز آمار ایران جمعیت شهرستان لنگرود را در سال ۱۳۹۰ در حدود ۱۳۷٬۲۷۲ نفر (۴۴٬۳۴۴ خانوار) برآورد کرده است.

نام لنگرود برای نخستین بار در سال ۵۱۲ هجری قمری در متون تاریخی ذکر شده‌ است. این سال مصادف با مرگ سلطان محمد پسر ملک شاه آلب ارسلان است. در دوره صفویان، خصوصاً در دوره سلطنت شاه عباس اول، شهر لنگرود مرکز حوادث مهمی بوده‌ است. فرار احمد خان حاکم لاهیجان از لنگرود و دستگیری اعضای خانواده وی توسط کیا فریدون حاکم گیلان و تحویل آنها به شاه عباس، از جمله رویدادهای مهم این دوره شهر است. نادر برای سرکوب تاتارهای شرق مازندران و توسعه تجارت و دستیابی به دریا، لنگرود را برای ایجاد پایگاه دریایی و کارخانه کشتی سازی انتخاب کرد و در توسعه آن کوشید. در زمان قاجار نیز لنگرود مورد توجه قرار گرفت. این استان، امروزه یکی از مناطق زیبای گردشگری در استان گیلان است.

بافت قومی مردم لنگرود گیلک و به زبان گیلکی با لهجه بیه‌ پیش سخن می‌گویند.

اسامی روستاهای شهرستان لنگرود اسامی روستاهای لنگرود استان گیلان به...ادامه»
پل خشتی لنگرود
پل خشتی لنگرود بر روی رودخانه لنگرود واقع شده است...ادامه»