شهرستان مریوان

شهرستان مریوان (کردی: Merîwan) یکی از شهرستان های استان کردستان در غرب ایران است و مرکز این شهرستان شهر مریوان است. این شهرستان از شمال به شهرستان سقز، از شرق و جنوب شرقی به شهرستان سنندج، از جنوب به بخش نوسود از شهرستان پاوه و از غرب و شمال غربی به خاک عراق محدود است.

شهرستان مریوان بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۹۰ به ۳ شهر، ۳ بخش، ۶ دهستان و ۱۷۶ آبادی، با ۱۵۱ آبادی دارای سکنه و ۲۵ آبادی خالی از سکنه تقسیم بندی شده است.

استان کردستان و شهرستان مریوان بخشی از سرزمینی است که تحت حکومت مادها اداره می‌ شده است. کردها یکی از شعبه‌ های مشهور نژاد آریایی هستند که از حدود ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح از شرق به ایران وارد شده و به شمال غربی و مشرق دریاچه ارومیه مهاجرت نموده‌ اند. محوطه‌ های باستانی حومه شهر مریوان نیز از قدمت فرهنگ و رسوم مردم این منطقه در طول تاریخ حکایت می‌ کند. نژاد مردم مریوان از نژاد «ماد آریایی» است که نژادی کهن است. قوم کرد از اعقاب عشایر زاگرس گوتی‌ ها و لولویی‌ ها به شمار می‌ رود.

زبان مردم شهرستان «کردی» است که یکی از زبان‌ های هند و اروپایی است که دارای قوانین خاص زبان از لحاظ دستوری و نوشتاری است و به دو بخش «سورانی و اورامی» تقسیم می‌شود که در مریوان درصد سورانی‌ ها بیشتر از اورامی‌ ها می‌باشد.

امروزه مردم شهرستان مریوان و نواحی آن نیز به دین اسلام و مذهب سنی شافعی اقتدا کرده‌ اند که بیشتر مردم قریب ۹۳ درصد مسلمان و بیشتر اهل تسنن و شافعی مذهب، حدود ۴ درصد شامل مذهب تشیع، حدود ۰/۸ درصد زرتشتی و حدود ۰/۶ درصد مسیحی و درصدهای باقی‌ مانده هم بدون دین می‌ باشند.

جمعیت این شهرستان طبق سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، برابر با ۱۶۸,۷۷۴ نفر بوده‌ است.

آب و هوای شهرستان مریوان به واسطه کوهستانی بودن منطقه، سرد و متمایل به معتدل سرد و حتی مدیترانه‌ ای است و میزان متوسط ریزش‌های جوی ۵۰۰ تا ۹۰۰ میلی‌لیتر در سال گزارش شده است.

اسامی روستاهای شهرستان مریوان اسامی روستاهای مریوان استان کردستان به...ادامه»
معرفی آبشار گویله مریوان
آبشار گویله یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی استان کردستان...ادامه»
معرفی دریاچه زریوار یا زریبار مریوان
دریاچه زریوار که با نام دریاچه زریبار نیز خوانده می...ادامه»