شهرستان نهبندان

معرفی شهر نهبندان خراسان جنوبی

خراسان جنوبی استانی بزرگ در شرق کشور است که از سال ۱۳۸۳ با تصویب هیات دولت و مجلس با ۴ شهرستان به عنوانی استانی مستقل شناخته شد. این استان به طور کلی ۱۱ شهرستان، ۲۵ بخش، ۶۱ دهستان و ۳۵۵۵آبادی است. نهبندان یکی از شهرستان های این استان به مرکزیت شهری به همین نام( نهبندان) است. در این مطلب می خواهیم با این شهر زیبا از دیار سرزمین طلای سرخ آشنا شویم. همگام ما باشید.

جغرافیا و آب و هوای نهبندان

نهبندان از شهرهای جنوبی استان خراسان جنوبی و مرکز شهرستان نهبندان است. شهرستان نهبندان در بخش جنوبی استان خراسان جنوبی با وسعتی ۴۱۱۰۲ کیلومتر مربعی در ارتفاع ۱۱۹۶ متری دریا قرار دارد. شهرستان نهبندان دارای کوه های مرتفعی مانند کوه سرخ، کوه بید مشک و کوه بوبک است که بلندترین ارتفاع آنان به ۲۵۰۰ متر می رسد. شهرهای شرقی ایران به دلیل نزدیکی به کویر هوای گرمی را تجربه می‌کنند. شهر نهبندان نیز به خاطر همین مساله نزدیکی به کویر از آب و هوای گرم و خشکی برخوردار است.

تاریخچه نهبندان

نهبندانی ها به لحاظ قومیت از پارت ها و آریاییانی هستند که سالیان سال پیش از ورود اسلام به ایران در این منطقه زندگی می کردند. در روزگاران گذشته که سیستان و قهستان دو منطقه مهم و حاکم نشین بوده اند. نِه و بندان به عنوان دو شهر مهم حکومتی شناخته می‌شدند که در هر یک نایب الحکومه حاکم حکومت می کرد. نِه شهری بزرگتر از بندان بود اما از آن جایی که چندین شهر با نام نِه در کشور وجود داشت به همین دلیل نِه را همراه با بندان نام می بردند تا مشخص شود. سال ها بعد زمانی نِه کی توسعه یافت نام شهر به نهبندان تغییر پیدا کرد. دوران اوج و طلایی منطقه به لحاظ فرهنگی در دوران اشکانیان و ساسانیان بوده است.

شغل و زبان مردم

نهبندانیان مسلمان و شیعه مذهب اند. زبان مردم نهبندان بسیار به زبان و گویش خراسانی نزدیک است البته برخی از مردم این منطقه به زبان سیستانی نیزحرف می زنند و گویشی نزدیک به گویش سیستانی دارند. شغل بیشتر مردم نهبندان کشاورزی است و از محصولاتشان می توان به عناب، خرما، پسته، انار و زرشک و زعفران اشاره کرد. دیگر محصول با ارزش نهبندان سنگ های قیمتی آن است که از معدن قلعه زری به دست می آیند. سنگ های گرانیت سیاه و سفید نهبندان نیز از مقاومت خوبی برخوردار اند به گونه ای که از آن ها برای سنگ فرش صحن حرم علی ابن ابی طالب در نجف استفاده کرده اند.

معرفی شهر نهبندان جاذبه های نهبندان

نهبندان شهری تاریخی با جاذبه های فراوانی است که برخی از آن ها در خود شهر نهبندان قرار دارد و برخی دیگر در روستاها و مناطق این شهر هستند:

آرامگاه امامزاده سید علی: این آرامگاه از مکان های محبوب منطقه است که در فاصله ۹۰ کیلومتری از شمال شهر نهبندان قرار دارد و پناه گاهی برای زائران و مسافرانی است که از جاده نهبندان- زاهدان عبور می کنند.

آسبادهای نهبندان( آسیاب های بادی): آسبادهای نهبندان از جمله بناهایی است که نشان دهنده قدرت انسان در تسخیر نیروهای طبیعت است و به کارگیری آن در جهت رسیدن به اهداف خود است. این آسبادها بیشتر در شهر نِه ساخته شده اند و آسبادهایی که ما امروزه در شهر نهبندان می بینیم باقی مانده از دوران قاجار هستند. این آسبادها را در روستاهای دیگر اطراف نهبندان مانند چهار فرسخ، گوند، خوانشرف و میغان دید. جالب است بدانید این آسیاب های بادی توانایی آرد کردن ۶۰۰ تن گندم در یک فصل را داشته اند.

قلعه نهبندان: این قلعه از جاذبه های تاریخی ای است که در داخل شهر نهبندان قرار دارد. با توجه به اشیائی که از محوطه این قلعه بدست آمده و با توجه به نقشه آن، کارشناسان قدمت آن را به دوران اشکانیان و ساسانیان نسبت داده اند. گفته می‌شود این قلعه در دوران اسلامی تا دوران حکومت صفویان فعال بوده ودر دوره صفویه کاملا متروک و بدون استفاده ماند.

مطالب مرتبط: مکان های دیدنی استان خراسان جنوبی

روستاهای شهرستان نهبندان
اسامی روستاهای شهرستان نهبندان اسامی روستاهای نهبندان استان خراسان جنوبی...ادامه»