شهرستان کازرون

شهرستان کازرون یکی از شهرستان‌ های استان فارس است که در باختر این استان قرار دارد و مرکز آن شهر کازرون است. شهرستان کازرون از خاور به شهرستان شیراز، از شمال به شهرستان ممسنی و از باختر و جنوب به استان بوشهر و از جنوب خاوری به شهرستان فراشبند محدود می‌شود.

جمعیت این شهرستان بیش از ۳۳۰،۰۰۰ نفر می‌ باشد که دومین شهرستان پر جمعیت استان فارس است. همچنین شهر کازرون با داشتن ۱۴۰،۸۶۹ نفر جمعیت دومین شهرستان پرجمعیت استان پس از شهرستان شیراز است.

شهرستان کازرون آب و هوایی نسبتاً معتدل دارد.

این شهرستان از مناطق گردشگری، تاریخی و باستانی مهم ایران است و مناطق گردشگری بسیار و آثار تاریخی فراوانی را در بر دارد. همچنین شهر تاریخی بیشاپور در ۲۰ کیلومتری شهر کازرون قابل مشاهده‌ است.

محصولات کشاورزی شهرستان کازرون عبارت‌اند از: غلات، تنباکو، خرما، برنج، حبوبات، پنبه، مرکبات، صیفی جات که برخی از این محصولات جزو صادرات شهرستان نیز می‌ باشند. از سوی دیگر به لحاظ این که ایلات و عشایر در منطقه پراکنده هستند، دامداری و تولیدات دامی رونق چشم‌گیری دارد. انواع فرآورده‌ های لبنی و پشم و پوست و روغن از تولیدات دامی بخش دامپروری کازرون است.

زبان مردم این شهرستان، زبان پارسی است و شماری از واژه‌ هایی که در کازرون به کار می‌گیرند نزدیکی با زبان پارسی میانه دارد.

مذهب بیشتر اهالی کازرون شیعه اثنی عشری است و بسیار در مذهب خود تعصب دارند. در کازرون اقلیت‌ های مذهبی نیز وجود دارد که نسب آنها به شیعیان ۹۹ درصد به یک درصد می‌ باشد.

اسامی روستاهای شهرستان کازرون اسامی روستاهای کازرون استان فارس به...ادامه»
معرفی گردشگاه میان کتل کازرون
گردشگاه میان کتل در جنوب غربی دشت ارژن در استان...ادامه»
معرفی دریاچه پریشان (فامور) کازرون
دریاچه پریشان که فامور هم ناميده مي‌شود، در استان فارس...ادامه»
معرفی غار شاپور کازرون
غار شاپور که در غرب تنگ چوگان در غرب شهرستان...ادامه»
معرفی تالاب و دریاچه ارژن در کازرون
تالاب و دریاچه ارژن که در استان فارس و شهرستان...ادامه»