شهرستان کلات

شهرستان کلات از شهرستانهای استان خراسان رضوی می‌باشد. مرکز این شهرستان شهر کلات است و شهرزو دیگر شهر آن است. در سال ۱۳۸۵، این شهرستان تعداد ۴۰٬۶۶۷ نفر جمعیت داشته‌ است.

این شهرستان در شمال شرقی ایران و خراسان قرار گرفته که از شمال به وسیله تپه ماهورهای نسبتاً پست به طول ۱۸۰ کیلومتر با کشور ترکمنستان همجوار است و از جنوب به کوه هزار مسجد و شهرستان مشهد، از شرق به شهرستان سرخس و از سمت غرب به شهرستان درگز محدود می‌شود. فاصله این شهر با مشهد ۱۴۵ کیلومتر با جاده‌ای کوهستانی و بسیار زیبا است.

در منطقه کلات زبان و لهجه‌ های مختلفی رایج است که از میان آنها می‌توان به ساکنان فارسی زبان، ترکی زبان و کرمانج اشاره کرد. پیشه کلاتی‌ها با توجه به شکل جغرافیایی و آب و هوای منطقه عمدتا کشاورزی، دامداری، باغداری و به ویژه شالیکاری می‌باشد. محصول برنج کلات از انواع بسیار مرغوب برنج در ایران به شمار می‌رود.

از سوغات مشهور شهرستان کلات انواع بافته‌های رنگارنگ ابریشمین است که در زاوین تولید شده و عشایر کرد با استفاده از این پارچه‌ها لباس‌های محلی خاص مردم کرمانج را می‌دوزند. داشتن نمونه‌هایی از این البسه زیبا می‌تواند دلخواه هر گردشگری باشد که به کلات وارد می‌شود.

ارغونشاه /دربندی در کلات نادر خراسان
دربند ارغوان شاه دربند ارغونشاه،  که به دروازه ارغوان شاه...ادامه»
روستاهای شهرستان کلات
اسامی روستاهای شهرستان کلات اسامی روستاهای کلات استان خراسان رضوی...ادامه»
آب گرم کلات
آب گرم کلات این آبشار در روستای آبگرم در 75...ادامه»
کاخ خورشید در کلات نادری
معروف ترین جاذبه دیدنی کلات نادری کاخ خورشید است. کاخ کلات...ادامه»
معرفی دره آل در کلات
دره آل درنزدیکی روستای آل در مسیر راه به کلات...ادامه»
آبشار ارتکند کلات
آبشار ارتکند در جاده کلات نادری و حدود چهل کیلومتر...ادامه»
آبشار قره سو در شهرستان کلات
آبشار قره سو در روستای قره سو از توابع کلات...ادامه»