شهرستان کوار

شهرستان کوار به مرکزیت شهر کوار با مساحت ۱٬۶۵۰ کیلومتر مربع در مرکز استان فارس قرار دارد. این شهرستان از شمال با شهرستان شیراز، از غرب با شهرستان فیروزآباد، از جنوب با شهرستان جهرم و از شرق با شهرستان سروستان همسایه است و شامل دو بخش مرکزی و طسوج می‌ باشد.

جمعیت این شهرستان طبق آخرین سرشماری ۱۳۹۰ خورشیدی بالغ بر با۱۰۴٬۰۰۰ نفر می‌ باشد. زبان مردم کوار فارسی است که دارای لهجه خاص خود می‌ باشند و اندکی تحت تأثیر لهجه شیرازی می‌ باشد و البته با ساکن شدن عشایر قشقایی، قشقایی ها نیز به زبان ترکی قشقایی صحبت می‌ کنند. دین و مذهب مردم این منطقه نیز شیعه اثنی عشری است.

این شهرستان دارای ارتفاع ۱۵۸۹ متر از سطح دریا می باشد و هوای آن در زمره هوای معتدل مدیترانه‌ ای به شمار می‌ رود. دمای کوار در گرمترین روزهای تابستان تا ۴۳ درجه سانتی گراد و در سردترین شب‌ های زمستان تا منفی ۵ درجه سانتی گراد می‌ رسد. متوسط بارندگی در این شهرستان ۴۲۴ میلی‌ متر است.

دشت کوار به دلیل خاک بسیار مرغوب و حاصلخیز و همچنین بر خورداری از آب دایمی رودخانه قره آغاج از مراکز مهم کشاورزی کشور می‌ باشد که در تولید بسیاری از محصولات زراعی و باغی در رده‌ های بالای تولیدی در فارس و کشور ایران قرار دارد. محصولاتی چون گندم، جو، ذرت، هندوانه، انگور، انار، هلو، انجیر و غیره. همچنین کوار از مراکز عمده تولید شیر و گوشت کشور می‌ باشد. وجود سه کارخانه لبنیاتی و صدها گاوداری بزرگ و کوچک صنعتی و سنتی گواه این مدعا می‌ باشد.

اسامی روستاهای شهرستان کوار اسامی روستاهای کوار استان فارس به...ادامه»
معرفی بند بهمن کوار در استان فارس
بند بهمن که در منطقه کوار در فاصله 85 کیلومتری...ادامه»