شهرستان گنبد کاووس

شهرستان گنبد کاووس یکی از شهرستان های تاریخی ایران است که در استان گلستان قرار گرفته است. کاوش های باستان‌ شناسی در این منطقه، حاکی از آن است که تمدن گنبد کاووس مربوط به ۵ تا ۶ هزار سال قبل می باشد.

جمعیت گنبد کاووس در سال ۱۳۹۰، برابر با ۳۲۵٬۷۸۹ نفر بوده است و اغلب ساکنان این شهرستان را ترکمن‌ های ایرانی تشکیل می‌ دهند. از نظر مذهب نیز ۶۰% مردم شهرستان سنی مذهب (ترکمن و بلوچ) و ۴۰ درصد شیعه (فارسی زبانان و ترک ها) هستند.

در گنبد کاووس یک مجتمع سوارکاری وجود دارد. در این مجموعه مسابقات اسب دوانی کورس بهاره و پاییزه ایران انجام می‌ گردد که شرکت کننده‌ های زیادی از سراسر ایران و کشورهای دیگر به این شهر می‌ آیند واز تماشای این مسابقات لذت می برند.

گنبد کاووس از نظر آب و هوا معتدل و مرطوب است و میانگین سالانه دمای هوا در این منطقه ۱۸/۶ درجه سانتی گراد است. میانگین حداکثر سالانه دمای هوا ۲۴/۵ و میانگین حداقل سالانه آن ۱۲/۷ درجه می‌ باشد که اختلاف حداکثر و حداقل دمای سالانه ۱۱/۸ درجه است. همچنین میانگین سالانه رطوبت نسبی هوا ۶۵% درصد می‌ باشد. میانگین بارش سالیانه این منطقه ۵۰۰ میلیمتر و ارتفاع منطقه سطح دریاهای آزاد ۵۲ متر است.

محصولات کشاورزی این منطقه عبارتند از: گندم، جو، برنج بنشن، و مرکبات. این شهرستان همچنین غلات تولیدی را به تهران و شهرهای بزرگ دیگر صادر می‌ کند. این شهرستان دارای باغ‌ های فراوان زیتون نیز می باشد.

اسامی روستاهای شهرستان گنبد کاووس اسامی روستاهای گنبد کاووس استان...ادامه»
گنبد قابوس
گنبد قابوس که در شمال شهر گنبد واقع در استان...ادامه»
زیارتگاه خالد نبی زیارتگاه خالد نبی در یک منطقه کوهستانی...ادامه»
معرفی زیارتگاه و گورستان خالد نبی گنبد کاووس
زیارتگاه خالد نبی و گورستان تاریخی کنار آن که در...ادامه»