شهرستان الوند

معرفی شهر الوند قزوین

الوند نام شهری در شهرستان البرز در استان قزوین است. شهر الوند به عنوان دومین شهر بزرگ استان قزوین در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی شهر قزوین قرار دارد، این شهر از دهه شصت با تاسیس شهرداری توسعه و رونق یافته است و همواره میزبان مسافران زیادی از سراسر کشور است. الوند، شهری سرسبز با آب و هوای مدیترانه ای دارای خاک مساعد و حاصلخیزی است که اطراف شهر را باغ ها و کشتزارها تشکیل داده اند و همین امر سبب گشته تا انواع محصولات باغی و کشاورزی در این شهر کشت شوند. علاوه بر این ها، شهر الوند را به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای صنعتی کشور می شناسند. شهر الوند با ارتفاع ۱۲۴۰ متری از سطح دریا و براساس آخرین سرشماری دارای حدودا ۸۰ هزار نفر جمعیت است. البته شهر الوند به دلیل صنعتی بودن یکی از مهاجرپذیرترین شهرهای این استان به شمار می رود و همچنین به عنوان زادگاه استاد موسیقی و خواننده اقبال آذر شناخته می شود. در ادامه به طور کامل به معرفی شهر الوند قزوین خواهیم پرداخت.

آب و هوای شهر الوند

به دلیل قرارگیری شهر الوند در مجاورت شهر صنعتی البرز در نزدیکی دشت قزوین از نظر اقلیمی دارای آب و هوای مدیترانه ای یعنی نیمه بیابانی است، بارش متوسط به طور سالانه ۳۰۰ میلی متر است و دمای هوا در این شهر به صورت میانگین ۱۳ درجه سانتی گراد است. پس با این اوصاف جای نگرانی نیست و با خیال راحت در هر فصلی از سال می توانید اقدام به خرید بلیط هواپیما کنید و عازم این خطه شوید.

تاریخچه شهر الوند

با کشفیات آثار تاریخی در اطراف شهر الوند می توان نتیجه گرفت که قدمت این شهر به چند هزار سال قبل برمی گردد و به عنوان آیینه ای برای انعکاس تاریخی پرشکوه ایران به شمار می رود که در طی چندین دوره گسترش یافته است؛ تا قبل از دهه ۴۰ همانند سایر مکان ها دارای بافت قدیمی و روستایی بوده است و قلعه ای با ۸ برج دیده بانی در بخش شمالی این روستا در تامین امنیت آن نقش اساسی داشته است. در دهه ۵۰ احداث شهر صنعتی نقطه عطفی برای الوند محسوب شده و با پیشرفت این منطقه جمعیت نیز رو به افزایش بوده است، تا اینکه در دهه ۶۰ مجددا ساخت و ساز آغاز گردیده و زندگی شهری و صنعتی در الوند حاکم شده و در نهایت نیز با تاسیس شهرداری در این شهر به منطقه ای دیدنی و گردشگری تبدیل گردیده است.

صنایع دستی شهر الوند

شهر الوند همانند سایر شهرها شامل صنایع دستی گرانبهایی است که پیشنهاد می کنیم در هنگام سفرتان به عنوان یادگاری از این اقلام خریداری کنید. محصولات هنری این شهر عبارتند از سوزن دوزی، سفال و سرامیک، نقاشی روی شیشه، لباس های محلی، منبت کاری، قلم زنی، معرق کاری و چرم دست دوز و گلیم بافی که در طی سال نیز نمایشگاهی برای نشان دادن محصولات هنرمندان این شهر برگزار می شود.

اقامت در شهر الوند

اگر در شهر الوند به دنبال محلی برای اقامت هستید، بهتر است بدانید که چندین مورد هتل آپارتمان و هتل های یک ستاره و دو ستاره وجود دارند، همچنین می توانید سوئیت نیز اجاره کنید.

جاذبه های تاریخی شهر الوند

در شهر الوند سه اثر تاریخی مشهور وجود دارند:

مسجد جامع (امام خمینی):

این مسجد به عنوان قدیمی ترین مسجد شهر الوند در تقاطع خیابان امام خمینی و شهید مطهری قرار دارد که این مسجد با نام حضرت ابوالفضل العباس نیز شناخته می شود، این مسجد با بافت سنتی خود این روزها در حال مرمت و بازسازی است. بنای اولیه این مسجد در سال ۱۳۵۳ توسط عده ای خیر ساخته شده و در معماری این مسجد نیز از طاق نماهای معماری اسلامی از ستون های محکم استفاده گردیده است، بعلاوه مصالح بکار رفته اصلی در این مسجد آجر بوده و محراب بلند آن نیز با کاشی های بی نظیری تزئین شده و بر روی محراب آیات قرآن کریم به خط کوفی نوشته شده است. به دلیل اینکه این مسجد به عنوان نخستین مسجد شهر الوند در مرکز شهر قرار دارد، همواره برای مردم این سرزمین به عنوان مکانی مقدس یاد می شود. تا قبل از انقلاب دارای دیواری به ارتفاع سه متر از جنس آجر و ملات گلی بوده و سقف آن نیز با چادر برزنتی پوشانده شده بود که در مراسمات عزاداری یا نماز جماعت مورد استفاده قرار می گرفت اما در سال های بعد از انقلاب با همکاری افراد خیر با مصالح محکم تری سقف کشیده شد.

دو تپه تاریخی:

این تپه ها در قسمت قدیمی شهر قرار دارند و طی حفاری های انجام شده در این قسمت به چندین مورد سفال به رنگ های مختلف و اشکال متفاوت دست یافته اند. همچنین چندین مورد سکه نیز در این قسمت یافت شده اند که مربوط به دوره صفویه هستند و این اثر تاریخی به عنوان آثار ملی ایران ثبت شده است.

خانه اربابی:

یکی دیگر از آثار تاریخی در قسمت جنوبی شهر الوند خانه اربابی نام دارد که با نام عمارت اربابی نیز شناخته می شود و این بنا در نزدیکی دو تپه تاریخی قرار دارد. خانه اربابی دارای دو طبقه همکف و شاه نشین با تعداد زیادی اتاق و راهرو است. جنس این خانه از آجر به شکل طاق و قوس ساده با رواق های تو در تو و دو ورودی در شمال و شرق عمارت است، همچنین دو راه پله بیرونی نیز طبقه همکف را به شاه نشین وصل می کنند. این عمارت که در زمان های گذشته باغ بوده و به عنوان منزل مسکونی منطقه متعلق به موقوفات خاندان شیخ الاسلام بوده و زمان ساخت این خانه نیز به اواخر قاجار ربط داده می شود. در طی سال های آینده قصد دارند تا این خانه را به موزه مردم شناسی تبدیل کنند و اینکه تا به امروز در فهرست میراث ملی غیر منقول به ثبت رسیده است.

مطالب مرتبط: روستاهای شهرستان قزوین