شهرستان اراک

شهرستان اراک

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

شهرستان اراک یکی از شهرستان‌های استان مرکزی ایران است. این شهرستان از سه بخش مرکزی و ساروق و معصومیه تشکیل شده‌ است. مرکز آن شهر اراک است.

این شهرستان از شمال به تفرش، از مغرب به همدان و ملایر، از مشرق به شهرستان محلات و از جنوب به شهرستان خمین و شازند محدود شده و ارتفاع متوسط شهرستان حدود ۱۷۰۰ متر از سطح دریاست و از لحاظ وسعت دومین شهرستان استان بعد از شهرستان ساوه می‌ باشد.

شهرستان اراک به لحاظ برخورداری از عوامل آب و هوایی (مانند مجاورت با کویر میقان، وجود ارتفاعات و …) دارای نوسانات اقلیمی است. به طور کلی تابستان های نسبتاً ملایم و زمستان های سرد از خصوصیات اقلیمی شهرستان اراک است.

از مهم‌ترین کوههای شهرستان می‌توان به کوه های راسوند، سفید خانی و هفتاد قله اشاره کرد. همچنین رودخانه شراء و سرشاخه‌ های آن در غرب شهرستان اراک جریان داشته که در خنداب با رودخانه قره چای یکی شده و به‌ طرف همدان جریان پیدا می‌ کند.

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان اراک در سال ۱۳۹۰ برابر با ۵۹۹,۶۳۴ نفر بوده‌ است که از این میان ۳۰۳,۹۱۰ نفر مرد و بقیه زن بوده‌ اند.

اهالی این شهرستان عمدتا به فارسی و در بخش‌ هایی به گویش وفسی و در برخی روستاها به زبان ترکی تکلم می‌کنند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.