شهرستان مرند

شهرستان زنوز

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

زنوز یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان مرند واقع شده‌است.

شهر زنوز

زنوز در ۲۵ کیلومتری شمال مرند و ۱۰۰ کیلومتری شمال تبریز واقع شده‌است. گفته می‌شود آرامگاه حضرت یونس در این شهر می‌باشد و نام شهر از نام یونس گرفته شده است، که یونوس تبدیل شده به یونوز یا زنوز.

این شهر از سابقه تاریخی طولانی برخوردار است و بنظر می‌رسد سابقه سکونت در آن به هزاره چهارم قبل از میلاد می‌رسد

زبان مردم

زبان اصلی مردم زنوز ترکی آذری است.

دیدنی های زنوز

این شهر دارای ۷ روستای دیدنی است که معروف ‌ترین آن روستای “زنوزق” تنها روستای پلکانی ‌آذربایجان است. جالب این که قدمت آن حتی از روستاهای مشابه‌اش همچون ماسوله هم بیشتر است.

زنوزق به علت شکل کوهستانی منحصر به‌فرد، ده‌ها چشمه جوشان دارد. چشمه‌هایی که بیشتر آنها در باغات می‌جوشند و مناظر دیدنی از خود به نمایش گذاشته‌اند. این روستا که در دل کوه قلعه قرار دارد، با خانه‌هایی با در و پنجره آبی، قرمز و سبزرنگ تزئین شده است به شکلی که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. روستایی زیبا با چشم‌انداز عالی که منطقه بسیار بکری برای علاقه‌مندان آثار تاریخی به وجود آورده است.

سد

سد زنوز یکی از زیبایی های آذربایجان به شمار می آید که در نزدیکی این شهرستان قرار دارد این سد دارای ماهی هایی برای صید نیز می باشد در اطراف این سد باغات زیبای میوه نیز وجود دارد که بر زیبایی های این منطقه می افزاید اطراف این سد دارای چشمه های آّب بسیار گوارایی است که از دل کوه جاری می شوند. آب این سد را چشمه های خروشان جاری شده از کوه سلطان سنجر تامین می کند که در همه ی فصل های سال دارای آب می باشد.

مسیر رفت به این سد اینطور است که از مرند بطرف زنوز در حرکت هستیم به شهر که رسیدیم در دومین چهار راه بطرف راست مسیرمان را عوض می کنیم تا رسیدن به سد مسیرمان را که در حدود ۱۵ دقیقه است را ادامه می دهیم.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.