شهرستان میبد

شهرستان میبد

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

شهرستان میبد یکی از شهرستان های استان یزد در مرکز ایران است. شهر میبد مرکز این شهرستان است. ارتفاع متوسط میبد از سطح دریا ۱۰۳۴ متر می‌ باشد.

این شهرستان در حدود ۷۰۰۰ سال قدمت دارد و در جمع قدیمی ترین شهر های دنیا قرار دارد.

مهمترین بنای تاریخی این شهر با بیش از ۷۰۰۰ سال قدمت نارین قلعه می باشد. این بنا توانسته عنوان قدیمی ترین بنای تاریخی را به خود اختصاص دهد و تا کنون هیچ کشوری نتوانسته ادعای بنایی قدیمی تر از آن را داشته باشد. برخی از مردم محلی می گویند که این بنا متعلق به زمان حضرت سلیمان می باشد و توسط یکی از دیو های تحت سلطه ایشان ساخته شده است.

جمعیت شهرستان میبد طبق سرشماره سال ۱۳۹۰ مرکز آمار ایران، برابر با ۸۲٬۳۳۳ نفر بوده‌ است.

اساس اقتصاد میبد بر صنعت استوار است. مهمترین صنایع میبد عبارتند از سفالگری، کاشی و سرامیک و ذوب آهن. کارخانه های متعدد کاشی و سرامیک سازی، میبد را به قطب صنعت کاشی و سرامیک ایران تبدیل کرده‌ است. هم اکنون بیش از یک چهارم کاشی ایران در میبد تولید می‌شود. سفالگری پیشه دیرینه مردمان این دیار بوده‌ است و امروزه نیز سفال میبد به سرتاسر دنیا صادر می‌شود. به طور کلی رونق صنعت سفالگری و کاشی و سرامیک در میبد را باید در چهارچوب پیوند صنعت و سنت ارزیابی کرد. بزرگترین مرکز پرورش بلدرچین کشور که رتبه دوم خاورمیانه را نیز دارا می‌باشد در شهرستان میبد واقع است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.