شهرستان کرمانشاه

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

شهرستان کرمانشاه از شهرستان‌ های استان کرمانشاه ایران است. مرکز این شهرستان، شهر کرمانشاه است که مرکز استان کرمانشاه نیز هست. جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۹۰، برابر با ۱،۰۳۰،۹۷۸ نفر بوده است.

زبان اهالی کرمانشاه، کردی و لهجه فارسی کرمانشاهی است. عده‌ ای از مردم کرمانشاه به زبان کردی، گویش کلهری سخن می‌گویند. علاوه بر کردی کلهری دیگر گویش‌های کردی از جمله کردی کرمانشاهی، سنجابی، زنگنه و سورانی هم گویشورانی در میان مردم دارد. در کنار زبان کردی، عده‌ ای از مردم به لهجه فارسی کرمانشاهی تکلم می‌کنند. همچنین در بخشی از مناطق کرمانشاه، گویش لکی در میان برخی ساکنان رواج دارد.

کرمانشاه دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است. در سده چهارم میلادی شهر کرمانشاه که در آن دوران روستای خوش آب و هوایی بود به عنوان دومین اقامتگاه پادشاهی ساسانیان برگزیده شد. در دوران ساسانیان باغ‌ های بزرگی در این منطقه ساخته شد و تا مدت‌ ها مکان خوش‌ گذرانی شاهان ساسانی بوده‌ است.

کرمانشاه مرکز کشاورزی ایران است و بیشتر درآمد اقصادی این منطقه نیز از این راه‌ است. همچنین میزان صادرات مواد خوراکی، مصالح ساختمانی و صنایع دستی کرمانشاه در ۳ ماه نخست سال ۱۳۸۸ در مجموع ۹٪ از صادرات کل کشور را شامل شده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.