شهرستان بیرجند

معرفی بیرجند

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

منطقه ای که بیرجند جزء کوچکی از آن را تشکیل می دهد، در گذشته قهستان نامیده می شد و پس از ظهور اسلام جایگاه نسبتا مهمی داشت. ظاهرا یاقوت حموی اولین جغرافیدان اسلامی است که از بیرجند نام می برد. حمدالله مستوفی در سده هشتم هجری قمری بیرجند را قصبه ای با توابعی چند که در کشتزارهای آن زعفران بسیار و اندکی غلات کشت می شده و در روستاهای آن میوه فراوان به دست می آمده، وصف کرده است.

در دوره تیموریان، بیرجند به سبب نزدیکی به هرات رو به پیشرفت گذاشت. در اواخر دوره صفویه  بیرجند مرکز حاکم نشین ولایت قائنات شد و حکام آن که از خاندان علم بودند و خود را به اعراب بنی خزیمه منسوب می داشتند. در سال ۱۱۴۴ هجری قمری نادر شاه افشار، امیر اسماعیل خان خزیمه را به حکومت قائنات منصوب کرد.

شهر بیرجند، مرکز استان خراسان جنوبی، بزرگ ترین شهر استان به شمار می رود و در دشتی نسبتا وسیع و حاصلخیز قرار دارد. بافت قدیمی شهر حد فاصل رودخانه کال شور و کانال پل واقع شده و در طی گسترش شهر بیرجند در سال های اخیر، بافت تاریخی آن دستخوش تغییرات گسترده ای گردیده است.

مساحت تقریبی شهر بیرجند معادل ۷۳ کیلومتر مربع می باشد و طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت آن بالغ بر ۱۷۸,۰۲۰ نفر بوده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.