شهرستان تنکابن

تنکابن

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

شهرستان تنکابن، مروارید مازندران

تنکابن از شهرستان‌های استان مازندران در شمال ایران است. این شهرستان از سمت غرب به شهرستان رامسر، از شرق به شهرستان عباس‌آباد، از جنوب به رشته‌کوه‌های البرز و از شمال به دریای خزر متصل است. مرکز این شهرستان شهر تنکابن است و اهالی این شهرستان به زبان‌های فارسی، مازندرانی و گیلکی گویش می‌کنند. شهرستان تنکابن به عنوان پنجمین شهرستان بزرگ و پرجمعیت‌ترین شهرستان مازندران شناخته می شود. این شهرستان مرکز باغ‌های کیوی و پرتقال و چای است. همچنین دارای مراکز پرورش ماهی است که به قطب پرورش ماهی ایران تبدیل شده است. در ادامه به معرفی تنکابن و هر آنچه در مورد این شهر باید بدانید خواهیم پرداخت.

تنکابن چه معنایی دارد؟

در زبان مازندران پسوند بن به معنی پایین است و در اسامی مکان‌های زیادی از شمال کشور وجود دارد. تنک نیز به معنی اندک و کم است، یعنی آن قسمت از ساحل دریا که اندکی با کوه فاصله دارد، در نتیجه تنکابن به معنی پای یا زیر تنکا است و تنک آب بن یا تنکابن نامیده شده‌است.

جاهای دیدنی شهر تنکابن

چشمه آب معدنی شلف

این چشمه حدود ۳۵ کیلومتر با شهر تنکابن فاصله دارد و رودخانه‌ای با خواص طبی فراوان برای درمان بیماری‌های مختلف مانند بیماری‌های کلیوی، نقرس و درد روماتیسم مفید است. این آب معدنی دارای مناظر زیبای طبیعی است. مسیر دسترسی به این چشمه با پیاده‌روی همراه است، یعنی تا روستا وسایل نقلیه عبور می‌کند اما پس از آن با راهنمایی از محلی‌ها می‌توانید پیاده به مسیرتان ادامه دهید و بر سر دوراهی آبگرم و چشمه شلف مسیر سمت چپ به چشمه می‌رسد. این چشمه یکی از نادرترین چشمه‌های آب گازدار در جهان است.

غار دانیال

این غار زیبا در ارتفاعات مشرف به سلمان شهر قرار دارد و مسیر دسترسی به این غار از وسط شهر و از خیابان میانی و محور ارتباطی در محل میدان مرکزی شهر جدا می‌شود و وارد خیابان دریا گوشه می‌شود. این خیابان در ادامه از شهر خارج‌شده و به طرف جنوب و دامنه‌های زیبای البرز ادامه پیدا می‌کند و در خاتمه به روستای چاری می‌رسد و از وسط رود چاری گذشته و پایان می‌یابد. کل فاصله تنکابن تا آخر روستای چاری ۴ کیلومتر بوده و از محل با پای پیاده ۱ ساعت زمان لازم است تا با عبور از ارتفاعات زیبا و جنگلی به دهانه غار رسید. حواستان باشد که داخل غار بسیار سرد است و آب گوارا و سردی در داخل آن جاری است، همچنین مواد آهکی چکیده از سقف غار منظره زیبایی دارد و پهنای غار از ۲ الی ۵ متر متغیر و طول آن نامعلوم است که به گفته بومیان به ۶۰۰۰ متر می‌رسد.

پارک جنگلی چالدره

این پارک در ۱۸ کیلومتری مسیر تنکابن به دو هزار و در کنار جاده قرار دارد. این پارک شامل پل پارکینگ، سرویس‌های بهداشتی، آب و برق، آلاچیق است. حتماً از این منطقه زیبا مدهوش خواهید شد. پرندگانی مانند خاکستری، قره، غاز، مرغابی، اگوت بزرگ و کوچک از جمله جاندارانی هستند که در این منطقه زندگی می‌کنند. یکی دیگر از زیباترین مناطق گردشگری و توریستی در شهرستان تنکابن، جنگل دوهزار است که چشم‌انداز بی‌نظیری دارد. منطقه‌ای کوهستانی با چمنزارها، دره‌ سرسبز و جنگل‌های مرتفع جلگه‌ای امروزه به یکی از مقاصد گردشگری در کشور تبدیل شده است.

روستای قلعه گردن

از دیگر جاذبه‌های محبوب و دوست‌داشتنی شهرستان تنکابن، روستایی است بسیار زیبا، با اقلیمی مطبوع، طبیعتی بکر و فوق‌العاده و دیدنی‌های مجذوب‌کننده که قطعاً گزینه‌ای مناسب برای مسافرت در ایام مختلف سال به‌ویژه فصل بهار است. زیبایی روستای قلعه گردن تنکابن به اندازه‌ای است که لقب بهشت کوچک شمال ایران را از آن خود کرده است. منطقه‌ای بکر و مسحورکننده با منظره‌ای بسیار دیدنی و فوق‌العاده که به اعتقاد بسیاری از گردشگران، تمامی زیبایی‌های شمال را در خود گنجانده است.

برای اقامت در این شهر هم می‌توانید ویلای ساحلی یا جنگلی کرایه کنید، هم می‌توانید از هتل‌ها استفاده کنید، مثل هتل آپارتمان صدرا واقع در اول جاده رامسر یا هتل چالدره در کیلومتر ۱۸ جاده دو هزار یا شهرک ساحلی آتا را انتخاب کنید.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.