شهرستان خورموج

معرفی خورموج

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

شهر خورموج در ۹۰ کیلومتری جنوب شرق بندر بوشهر و در میانه استان بوشهر قرار دارد و مرکز شهرستان دشتی است. ارتفاع خورموج از سطح دریا ۶۰ متر و وسعت آن ۷۹۷ هکتار می‌باشد. آب و هوای آن گرم و خشک می‌باشد که حداقل و حداکثر دما در طول سال از ۳- تا ۵۴ درجه متغیر است. میزان بارندگی بین ۲۰۰ تا ۲۸۵ میلیمتر متفاوت است.

در وجه تسمیه این شهر سه نظر نزدیک به هم گفته شده است. اول اینکه چون نور خورشید در دشت آن با طلوع از کوهی بلند درخشش خاص دارد و موج می‌زند، از این نظر نام این منطقه خورموج شده است. دوم اینکه به نظر می‌رسد نام خورموج مناسبتی با نام‌ های ساسانی داشته و از از نام هرمز مشتق‌ شده باشد که بعدها تبدیل به هرموز، هرموج و خورموج شده است و امروز خورموج می‌نویسند. سوم اینکه قدیمی‌ ترین کتاب جغرافیایی که به زبان فارسی نو آغازین بر جای مانده، کتابی است با عنوان «حدود العالم من المغرب الی المشرق» از مؤلفی ناشناس که آن را در سال ۳۷۲ هجری قمری مصادف با ۹۸۱ میلادی تألیف کرده است. در این کتاب در ذیل نواحی آباد و پر رونق جنوب غربی ایران امروز از شهری به نام خرمک نام‌ برده شده است. خرمک را می‌توان، بر خورموج امروزی منطبق دانست و احتمال داد که در قرون دوم تا چهارم اسلامی و شاید در دوران باستان، خورموج امروزی را خرمک می‌ نامیده‌ اند.

بر اساس آمار سرشماری رسمی سال ۱۳۹۰ جمعیت این شهر ۳۴،۹۴۴ نفر می‌باشد و در سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۳۱،۶۶۷ نفر بوده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.