شهرستان آمل

معرفی شهرستان آمل

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

شهرستان آمل در مرکز استان مازندران قرار دارد و از شمال به شهرستان محمود آباد، از شمال شرق به شهرستان فریدونکنار، از شرق به شهرستان بابل، از غرب به شهرستان نور و از جنوب به استان تهران محدود می‌شود. شهر آمل، مرکز شهرستان آمل، واقع در جلگه مازندران و طرفین رود هراز با ارتفاع ۷۶ متر از سطح دریا در ۵۲ درجه و ۲۱ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۲۵ دقیقه عرض شمالی و در فاصله ۷۰ کیلومتری غرب ساری، مرکز استان، ۱۸ کیلومتری جنوب دریای خزر و شش کیلومتری شمال دامنه کوه البرز و ۱۸۰ کیلومتری شمال شرقی تهران قرار دارد.

این شهرستان با جمعیتی برابر با۳۷۰,۷۷۴ نفر جمعیت  و ۳۰,۷۴۴ کیلومتر مربع مساحت دارای پنج شهر آمل، رینه، گزنک، دابودشت و امام‌ زاده عبدالله و پنج بخش مرکزی، لاریجان، دابودشت، دشت سر و امامزاده عبدالله است.

آب و هوای شهرستان آمل نظیر سایر نقاط مازندران است؛ در تابستان‌ ها گرم و مرطوب و در زمستان ها ملایم. حداکثر ریزش باران در ماه آذر و حداقل آن نیز در ماه تیر است و دارای آب و هوا خاص در مناطق خود می‌ باشد.

فرش. سفر معرق، منبت، سفال، گلیم، انواع ترشی، برنج و زیتون و ماهی و گردو و گیلاس و مرباجات و شیرینی جات محلی و گل و غذاهای محلی از جمله مهمترین سوغات های آمل هستند. همچنین غذاهای محلی که بین‌ المللی شده و همچنین عسل طبیعی از قله دماوند و لار، سیب، پرتغال، کیوی، گردو، گیلاس صادراتی و نان کوهی، شیرینی‌ ها مانند آب دندان، اغوز کناک، ساقه عروس، نان کوهی از جمله سوغات‌ های آمل هستند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.