شهرستان املش

معرفی شهرستان املش

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

شهرستان املش از شهرستان‌ های شمالی ایران واقع در استان گیلان است که مرکز آن شهر املش است. این شهرستان بر پایه سرشماری سال ۱۳۷۵ دارای جمعیتی بالغ بر ۵۰۷۱۶ نفر می‌باشد.

نام املش برگرفته از نامی است مرکب از دو واژه «ام» و «لش» که «لش» به معنی راکد، ایستاده، و «ام» به رود و رودخانه اطلاق می‌شود. بنابراین املش به معنی رود تنبل و راکد از جریان ایستاده می‌باشد.

این شهرستان شامل دو بخش رانکوه و مرکزی و پنج دهستان به نام های سمام، شبخوسلات، کجید، املش جنوبی و املش شمالی است.

شهر املش با وسعتی حدود ۴۶۹٫۵ کیلومتر مربع در ۱۶ کیلومتری شهرستان رودسر واقع گردیده است، فاصله آن تا مرکز استان ۷۵ کیلومتر است و آب و هوای آن به علت قرار گرفتن در کنار ارتفاعات سرسبز و ییلاقات بسیار مطبوع می‌باشد.

قومیت مردم املش گیلک با لهجه بیه پیش (شرق گیلان) و گویش املشی تکلم می‌کنند.

از محصولات عمده کشاورزی املش می‌توان به برنج، چای، گندم، فندق و مرکبات، گیاهان دارویی، فرآورده‌ های دامی و عسل و ابریشم اشاره کرد. اما قسمت اعظم زمین‌ های کشاورزی املش زیر کشت چای و برنج است و محصولات چای املش حدود ۳۲٪ کل تولید کشور می‌باشد. عرضه محصولات به دست آمده در روز سه شنبه انجام می‌شود و سه شنبه بازار املش نمونه کاملی از بازارهای سنتی گیلان می‌باشد که مردم این منطقه با حضور گسترده رونق خاصی به آن می‌بخشند، مردم املش روزهای بازار را گالش بازار می‌نامند. این بازار در تمامی طول سال در روزهای سه شنبه برقرار و اگر این روز با مناسبت‌ های مذهبی برخورد کند فقط نیمی از روز در آن به داد و ستد می‌پردازند.

املش از لحاظ پوشش گیاهی با توجه به آب و هوایی مطلوب و متعدل آن و همچنین واقع شدن در جلگه گیلان از شرایط بسیار مساعدی برخوردار می‌باشد، گرچه با توجه به گسترش شهرنشینی و افزایش فعالیت‌ های صنعتی اکو سیستم این منطقه در حال تهدید است. پوشش گیاهی املش متشکل از درختان توسکا، افرا، انار ترش، انجیر، ازگیل (کنوس)، فندق، گردو، راش، شرم، بلوط، ممرز، توت، ون و آزاد می‌باشد. همچنین گیاهان دارویی از قبیل گل بنفشه و ختمی، گل گاو زبان و کود کوتو در اکثر نقاط املش می‌رویند.

پرندگان و جانوران پراکنده در این شهرستان عمدتاً روباه، شغال، گرگ، سمور، خرگوش، تیهوو سا، عقاب و انواع گونه‌ های پرندگان جلگه‌ ای و کوهستانی است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.