شهرستان تویسرکان

معرفی شهرستان تویسرکان

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

شهرستان تویسرکان یکی از شهرستان‌ های استان همدان در ایران است که مرکز آن شهر تویسرکان است. تویسرکان در جنوب کوه الوند و شهر همدان واقع شده است و از شمال به شهرستان های همدان و اسدآباد و قسمت کمی هم به شهرستان بهار، از مشرق به ملایر، از مغرب به کنگاور و از جنوب به شهرستان نهاوند محدود است.

این شهرستان با ۱۰۳٬۷۸۶ نفر جمعیت از دو بخش مرکزی و قلقل‌ رود تشکیل شده است. شهرستان تویسرکان در گذشته و بر اساس قانون تقسیمات کشوری مصوب ۱۳۱۶ هجری شمسی یکی از بخش های تابعه شهرستان ملایر در استان پنجم کشور بود که در سال ۱۳۲۸ هجری شمسی از ملایر منفک و به شهرستان ارتقاء یافت.

بلندترین نقطه این شهرستان قله الوند با ارتفاع ۳۵۷۴ متر است که فصل مشترک این شهرستان و شهرستان همدان است و پست‌ ترین نقطه آن نیز روستای کارخانه با ارتفاع ۱۵۵۵ متر است و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۱۷۸۴ متر است. این شهرستان به دلیل کوهستانی بودن و مرتفع بودن دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و رودخانه‌ های مهم آن قلقل رود، کرزان رود، سرکان رود و سرابی هستند که مازاد آب آنها پس از آبیاری زمین‌های کشاورزی مسیر خود به رودخانه گاماسیاب می‌ ریزد.

دین اکثر افراد ساکن در تویسرکان شیعه بوده و مردم این شهرستان به زبان‌ های فارسی، لری، لکی و کردی صحبت می‌ کنند.

سوغات معروف این شهرستان گردوه بوده و شهر تویسرکان به خاطر بزرگی و تعدد در درخت گردو و همچنین با کیفیت بودن آن شهرت دارد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.