شهرستان دلیجان
  • جاذبه های مذهبی
  • جاذبه های فرهنگی و هنری
  • جاذبه های طبیعی
  • جاذبه های تاریخی

معرفی شهرستان دلیجان

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

شهرستان دلیجان یکی از شهرستان های استان مرکزی است که در طول جغرافیایی ۵۰ درجه و ۱۶ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۵ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۴۲ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۱۸ دقیقه واقع شده است. شهر دلیجان مرکز این شهرستان می باشد.

شهرستن دلیجان از شمال به استان قم و از جنوب به استان اصفهان و از شرق به شهرستان کاشان و از غرب به شهرستان محلات محدود بوده و گستردگی‌ این شهرستان نزدیک به ۲۵۰۰ کیلومتر مربع می باشد و در کنار راه های پیوند دهنده چندین استان کشور است.

این شهرستان در استان مرکزی از موقعیت ویژه‌ ای برخوردار است و همین امر زمینه را برای تغییرات اجتماعی و فرهنگی در آن شهر فراهم آورده است و به دلیل همین عوامل‌، این شهرستان در حال گذر از موقعیت کنونی به وضعیت صنعتی بوده و مردم آن فرایند شهروندی را تجربه می کنند.

بر اساس تقسیمات کشوری شهرستان دلیجان دارای دو شهر دلیجان و نراق و یک بخش با نام بخش مرکزی، چهار دهستان و صد آبادی دارای سکنه‌ است که از این تعداد ۲۹ آبادی دارای ۲۰ خانوار و بیشتر هستند.

شهرستان دلیجان در قلمرو آب و هوایی نیمه خشک قرار دارد و مرکز آن یعنی شهر دلیجان دارای زمستان های سرد و تابستان های نسبتاً گرم است. متوسط بارندگی عمومی حدود ۱۰۰ میلی متر می‌ باشد، که کمترین میزان بارندگی را در میان شهرستان های استان است. شهر دلیجان در ارتفاع ۱۵۳۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان دلیجان در سال ۱۳۹۰ برابر با ۴۸,۹۸۶ نفر بوده‌ است که از این میان ۲۴,۹۷۵ نفر مرد و ۲۴,۰۱۱ نفر زن بوده‌ اند.

از سوغات شهرستان نیز می توان به نبات، حلوا، شکری، ارده، جوزقند، زعفران و محصولات کشاورزی از قبیل هندوانه، خیار، خربزه و انار اشاره کرد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.