شهرستان رامیان

معرفی شهرستان رامیان

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

شهرستان رامیان یکی از شهرستان های ایران در استان گلستان است و شهر رامیان مرکز این شهرستان است.

جمعیت شهرستان رامیان در سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران، برابر با ۸۲٫۳۵۲ نفر بوده‌ است.

زبان مردم در شهرستان رامیان فارسی و ترکی است. فارسی را فارس‌ های روستاهای کوهستانی این شهرستان با گویش بازمانده از گویش ایالت کهن گرگان (یا جرجان) با گرایشی از لهجه گرگانی موسوم به کوهستانی (یا کوهساری) تکلم می‌کنند و زبان ترک های این بخش، ترکی قزلباشی است که دارای ریشه ای مشترک با ترکی خراسانی (گرایلی یا قرائی) است.

برجسته ترین اثر دستی هنری در رامیان منسوجات ابریشمی است. هم اکنون نیز رامیان و مینودشت قطب تولید ابریشم استان گلستان به شمار می روند و بانوان در این دیار از دیرباز به نوغانداری و پرورش ابریشم و توت می پرداختند. تولید دستمال، رومیزی، سفره، هوله، عرقچین، جلیقه، پیراهن و البسه زنانه محلی از جنس ابریشم در این شهر در استان معروف بوده است. ابریشم بافی رامیان در سال ۱۳۹۲ خورشیدی گواهی نامه مهر اصالت یونسکو را احراز نمود. هنوز منسوجات ابریشمی در زندگی روزمره کاربرد دارد و به عنوان هدیه در میان مردم شهر رواج داشته و جزو هویت این مردمان محسوب می گردد.

همچنین عسل رامیان از دیرباز مورد پسند بوده و بازار خوبی در منطقه داشته است. رامیان بزرگترین تولیدکننده عسل در استان گلستان محسوب می گردد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.