معرفی شهرستان رشت

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

شهرستان رشت از شهرستان‌ های ساحلی استان گیلان در ایران به مرکزیت شهر رشت است. این شهرستان از شمال به دریای کاسپین از غرب به تالاب انزلی و شهرستان‌ های انزلی، صومعه‌ سرا و شفت، از جنوب به شهرستان رودبار و از شرق به شهرستان‌ های آستانه‌ اشرفیه، لاهیجان و سیاهکل محدود می‌شود. کلانشهر رشت به عنوان مرکز شهرستان رشت، بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر شمال ایران در بین سه استان‌ های حاشیه دریای خزر و بزرگترین شهر گیلک نشین، بزرگترین سکونت گاه سواحل جنوبی دریای خزر محسوب می‌شود. رشت سومین شهر گردشگر پذیر ایران است.

جمعیت این شهرستان طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ که مرکز آمار ایران انجام داده است، ٩١٨،۴۴۵ نفر  بوده است. در این شهرستان، لهجه‌ های گوناگون از گویش بیه‌ پس زبان گیلکی توسط مردم تکلم می‌شود.

آب و هوای رشت از جمله آب و هوای معتدل کاسپین و شبه مدیترانه‌ ای است که دارای تابستان‌ های گرم و شرجی و زمستان‌ های سرد و مرطوب است. همچنین شهر رشت دارای رتبه اول میزان بارش مراکز استان‌های ایران و به «شهر باران» شهره است.

امروزه رشت یکی از قطب‌ های کشاورزی و گردشگری در سطح کشور محسوب می‌شود. رشت قطب تولید برنج ایران، تولید کننده بزرگ فولاد و قطب تولید نانو داروهای ضد سرطان کشور می باشد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.