شهرستان قروه

معرفی شهرستان قروه

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

شهرستان قروه یکی از شهرستان‌ های استان کردستان در غرب ایران است که مرکز آن شهر قروه است. این شهرستان در شرق استان کردستان قرار گرفته و از شرق به استان همدان و از جنوب به استان کرمانشاه محدود است.

قروه در منطقه‌ ای کوهستانی واقع شده و اغلب کوه‌ های پیرامون آن در بیش‌ تر ماه‌ های سال پوشیده از برف‌ هستند. از مهم‌ترین کوه‌ های منطقه می‌ توان به بدر، پریشان، پنجه‌ علی (پنجه)، حاج‌ آقا، قره‌ یارکه، قلوز و کولاره اشاره کرد. همچنین رود شور مهم‌ ترین رود قروه بوده و آب این رود به همراه سایر رودهای منطقه به قزل‌اوزن می‌ ریزد. از سایر رودهای قروه می‌ توان اوزون، تلخ ه‌رود، طهماسب‌ قلی و قره‌ چای اشاره کرد.

دشت قروه از مناطق حاصل‌ خیز و مستعد کشاورزی بوده و انگور، جو، چغندر، سیب‌ زمینی، صیفی‌ جات، گندم و یونجه از مهم‌ ترین محصولات آن به‌ شمار می‌ رود. همین وضعیت جلوی مهاجرت‌ های بی‌ رویه از این شهر و روستاهای تابع‌ اش را گرفته‌ است؛ به گونه‌ ای که منبع اصلی درآمد مردم قروه کشاورزی و نیز در برخی موارد دامداری است.

جمعیت شهرستان قروه بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، برابر با ۱۳۶٬۹۶۱ نفر بوده است و اهالی آن به زبان کردی سورانی و ترکی تکلم می‌ کنند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.