شهرستان لارستان

معرفی شهرستان لارستان

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

لارستان یکی از شهرستا ن‌های فارس و یکی از ۴۹ شهرستان اولیه تأسیس شده در سال ۱۳۱۶ است. شهر لار مرکز شهرستان لارستان است که از قدیمی‌ ترین شهرهای ایران به شمار می‌ آید. این هشرستان در شمال استان هرمزگان و جنوب استان فارس مابین شهرستان‌ های گراش، لامرد، خنج، بستک، داراب و جهرم قرار دارد.

جمعیت شهرستان لار در سال ۱۳۹۰ در سرشماری مرکز آمار ایران ۲۶۲,۲۹۰ اعلام شده است. همچنین زبان مردم این منطقه لاری است که شاخه‌ ای از پهلوی باستان است که با فارسی امروز بسیار متفاوت است. این زبان، زبان ساکنان جنوبی استان فارس و استان هرمزگان است.

شهرستان لار از نظر آب و هوایی در منطقه گرم و خشک قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد ۹۵۰ متر است.

شاید باور کردنش سخت باشد که لارستان با هوایی گرم و خشک و کمبود آب، کشاورزی هم داشته باشد. اما لارستان ۱۰٪ از محصولات کشاورزی استان فارس را تأمین می‌ کند. عمده محصولات به عمل آمده شامل جو، گندم، کلزا، پنبه، آفتابگردان، سیفی و سبزیجات، انگور، انجیر، توت، انواع مرکبات و محصول بومی منطقه خرما است. حتی محصولی مثل برنج که نیاز به کشت غرقابی و آب فراوان دائمی دارد هم در این شهرستان کشت می‌ شود.

لارستان دارای ذخایر زیرزمینی آهن، سورفات، گوگرد، نمک، سیمان، گچ، گرانیت، شن، ماسه و آهک است. این معادن یا در حال برداشت یا قابل استخراج هستند. گنبدهای نمکی متعدد منطقه معادن مختلفی دارند که بعضاً قابل بهره‌ برداری است. بزرگترین گنبد گچی جهان به نام گنبد پاسخند نیز در این منطقه قرار دارد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.