شهرستان پاسارگاد

معرفی شهرستان پاسارگاد

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

شهرستان پاسارگاد یکی از شهرستان‌ های استان فارس ایران است که مرکز آن شهر سعادت‌ شهر است. این شهرستان از شمال به شهرستان خرمبید و آباده، از غرب به شهرستان اقلید و مرودشت، از جنوب به شهرستان مرودشت و از شرق به شهرستان بوانات و ارسنجان مشرف می‌ باشد.

شهرستان پاسارگاد از لحاظ قدمت تاریخی دارای پیشینه‌ ای بسیار کهن است. آثاری از عصر نوسنگی در آن پیدا شده که به عصر هخامنشی بر می‌گردد. مهمترین آثار دوران هخامنشی مجموعه پاسارگاد است که در ۲۱ کیلومتری شمال شهر سعادت شهر قرار دارد.

با توجه به تحقیقات انجام شده از کتب معتبر، این بخش در طول تاریخ نام های جدیدی را از قبیل: کمه (خانه شاه)، کهمر (کوه مهر)، کمین (کمینگاه سلاطین)، کلیددک یا کلیلک (کلید گشودن فتح دروازه فارس)، سعادت آباد، سعادت شهر و در حال حاضر شهرستان پاسارگاد را به خود اختصاص داده است.

شهرستان پاسارگاد در میان دو رشته کوه از کوه های زاگرس واقع شده است و از مناطق سردسیر استان فارس محسوب می شود و ارتفاع آن از سطح آب های آزاد حدود ۱۷۰۰ متر است.

این منطقه از نظر اقلیمی و کلیماتولوژی دارای آب و هوای معتدل مدیترانه‌ ای با زمستان‌ های نسبتاً سرد و تابستان های معتدل می‌ باشد و میانگین بارش آن حدود ۴۰۰ میلی متر در سال است که عمدتاً به صورت برف در ارتفاعات و باران در دشت‌ ها می‌ باشد.

نژاد مردم شهرستان پاسارگاد آریایی و روستاهای آن از طوایف تاجیک لر، کردشولی، ترک، عرب، علی شاقلی، میش مست، کلمبه، حنایی، ایل خاص و ابو موسی می‌باشند. دین مردم اسلام است و شیعه اثنی عشری هستند و به زبان های فارسی و تعداد اندکی به زبان های ترکی و عربی صحبت می‌ کنند. همچنین جمعیت این شهرستان طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۳۰٫۶۳۲ نفر بوده‌ است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.