معرفی شهر اردبیل

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

اردبیل از دو واژه ایرانی ارد (راستی و حق) و بیل (شهر) گرفته شده است. نام قدیم اردبیل آرتاویل بوده ولی پس از حمله اعراب، در زمان عمر ابن خطاب، به اردبیل مشهور شده است. این شهر در زمان اشکانیان و در میان شهرهای آذربایجان جایگاه ویژه ای داشته، اگرچه مورخان و جغرافی نویسان اسلامی غالبا بنای این شهر را به فیروز ساسانی (فیروز اول) نسبت داده اند.

در سال ۶۱۷ هجری قمری، پس از حمله مغول، این شهر ویران گردید ولی در زمان شیخ صفی الدین اردبیلی رونق خاصی یافت و با روی کار آمدن دولت صفوی، در سال ۹۰۷ هجری قمری، این شهر به اوج عظمت و اعتبار خود رسید. در زمان شاه عباس اول صفوی، مقبره و مسجد شیخ صفی با هدایای گرانبها زینت داده شد و در اواخر دوره صفوی مدت کوتاهی به دست عثمانی ها افتاد، اما نادر شاه افشار آن را آزاد کرد.

در زمان دولت قاجار و ضعف کلی این دولت به خصوص پس از جنگ جهانی اول، شهر اردبیل مانند گذشته رونق و شکوهی و وسعت آن با خسارت فراوانی که به شهر وارد آمده بود، کاهش یافت.

شهر اردبیل مرکز استان اردبیل و بزرگ ترین شهر استان می باشد. این شهر در دشتی وسیع و حاصلخیز قرار دارد. مساحت تقریبی آن ۱۱۰ کیلومتر مربع می باشد و جمعیت آن طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ بالغ بر ۴۸۲,۶۳۲ نفر بوده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.