معرفی شهر اصفهان

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

اصفهان شهری قدیمی و کهن است. عده ای از مورخین بنای شهر را به طهمورث دیوند سومین پادشاه از سلسله پیشدادیان نسبت داده اند و به گفته برخی از نویسندگان حتی پیش از هخامنشیان نیز شهری آباد بوده و بعدها به اقامتگاه تابستانی پادشاهان هخامنشی تبدیل شده است.

پس از گذشت سال ها و اتفاقات بسیار در شهر، شاه عباس اول صفوی در سال ۱۰۰۰ هجری قمری، اصفهان را به پایتختی خود برگزید و بناهای مهم و زیادی از جمله چندین پل، قصر و مسجد در آن ساخت. شاه عباس دوم هم به تبعیت از جد خود اقدام به ساخت عمارت های دیگری در شهر نمود. اصفهان، در اواخر دوره صفویه، دارای ۱۴ دروازه و ۴۰ محله بود و به نهایت وسعت و زیبایی دست پیدا کرده بود، اما پس از حمله افاغنه و انتقال پایخت به شیراز و تهران، در دوران افشاریه، زندیه و قاجاریه، از اهمیت و اعتبار خود افتاد.

اصفهان به عنوان مرکز استان اصفهان، در جلگه ای از آبرفت های زاینده رود و در مسیر آن بنا شده و از جمله شهرهایی است که شاید تاریخ و سابقه آن به سابقه و قدمت کشور ایران برسد.

مساحت تقریبی شهر اصفهان ۳۲۰ کیلومتر مربع بوده و طبق سرشماری سال ۱۳۹، جمعیت آن بالغ بر ۱,۷۵۶,۱۲۶ نفر بوده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.