شهرستان بوشهر

معرفی شهر بوشهر

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

در سال ۱۱۴۶ هجری قمری نادرشاه افشار بندر بوشهر را پایگاه نیروی دریایی ایران در خلیج فارس قرار داد و نام آن را بندر نادریه گذاشت. در همین ایام صنعت کشی سازی بر اهمیت بوشهر افزود و شهرت بسیاری برای آن به دست آورد. روند توسعه شهر در حکومت کریم خان که شیراز را پایتخت خود قرار داده بود ادامه یافت، زیرا بندر بوشهر ارتباط شیراز را با خلیج فارس برقرار می کرد.

این شهر تا اواخر دوره قاجاریه رونق خود را حفظ کرد ولیکن با احداث راه آهن سراسری ایران در سال ۱۳۱۷ هجری خورشیدی و توسعه بنادر شاهپور (بندر امام خمینی) و خرمشهر از اهمیت آن کاسته شد. در اواخر دوره پهلوی با احداث تاسیسات جدید همه جانبه، بوشهر رونق مجدد خود را از سر گرفت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با تداوم برنامه ساخت نیروگاه هسته ای، توسعه صنایع دریایی و ایجاد تجهیزات و صنایع مدرن و گسترش بازرگانی و صیادی، بندر بوشهر جایگاه ویژه ای در خلیج فارس کسب نمود.

بندر بوشهر مرکز استان بوشهر و بزرگ ترین شهر استان به شمار می رود. موقعیت بندرگاه بوشهر به صورت یک شبه جزیره کوچک است که از سه طرف به خلیج فارس محدود می شود و مساحت آن ۶۳ کیلومتر بوده و ارتفاع آن از سطح دریا ۵ متر می باشد. طبق آمار سال ۱۳۹۰ جمعیت آن بالغ بر ۱۹۵,۲۲۲ نفر بوده است.

بافت قدیم شهر بوشهر در شمالی ترین نقطه این شبه جزیره واقع شده که آثار معماری و بناهای تاریخی را به صورت مثلثی همراه با سواحل زیبای خلیج فارس به نمایش گذاشته است. فرودگاه بین المللی بوشهر شهر را به دو قسمت تقسیم کرده است و بافت تاریخی شهر در نمیه شمالی قرار دارد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.