شهرستان سیرجان

سیرجان

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

معرفی شهر سیرجان کرمان

سیرجان شهری در جنوب غربی استان کرمان و مرکز شهرستان سیرجان است. این شهر زیبا در ۱۸۰ کیلومتری شهر کرمان واقع شده و از شمال به رفسنجان و شهر بابک، از جنوب به استان هرمزگان، از شرق به بافت بردسیر محدود می شود. همچنین سیرجان در میان کوههای مرکزی و کوههای شرقی زاگرس واقع شده و به دلیل قرارگیری در مسیر تهران-بندرعباس و کرمان-شیراز همواره مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. جمعیت شهر سیرجان براساس آخرین سرشماری حدودا ۲۰۰ هزار نفر بیان شده و به عنوان دومین شهر از لحاظ جمعیت در استان کرمان شناخته می شود. همچنین شهر سیرجان به عنوان یکی از شهرهای صنعتی و اقتصادی کشور محسوب می شود. موقعیت جغرافیایی شهر سیرجان در دشت مرتفعی است که اقلیم نیمه بیابانی داشته و نسبت به شهرهای نیمه کویری دیگر در ایران دارای آب و هوای معتدل تر و ملایم‌ تری دارد، به طوری که تابستان های گرم با شب های خنک و زمستان های نسبتا سردی دارد و اینکه شهر سیرجان به عنوان تولیدکننده پسته شهرت دارد. شهرستان سیرجان از دو بخش پاریز و مرکزی تشکیل شده و اقتصاد مردم سیرجان به دست ایلات و عشایر بوده و کشاورزی و فرآورده های دامی، صنایع دستی و قالی بافی، همچنین راه اندازی فرودگاه نیز تاثیر زیادی در اقتصاد این شهر داشته است، با خیال راحت می توانید از این شهر تاریخی بازدید کنید. جالب اینجاست که مردم سیرجان به زبان فارسی تکلم می کنند، اما برخی از عشایر در این منطقه به زبان ترکی صحبت می کنند. اگر به معرفی شهر سیرجان بیشتر علاقمندید در ادامه با ما همراه باشید.

تاریخچه شهر سیرجان

تاریخچه شهر سیرجان دارای قدمت زیادی است که با معماری جمعی از دوره های مختلف تاریخ هنر ایران است. شهر سیرجان، بعد از به روی کار آمدن اسلام تا اواسط قرن دهم میلادی مرکز کرمان بوده و با نام شیراجان شناخته میشده است. نام سیرجان در اصل سیرگان بوده و در زبان عربی به سیرجان تغییر یافته است. سیرجان به دلیل قرارگیری در جاده ابریشم جزو مهم ترین شهرهای ایران است و همچنین وجود معدن بزرگی به نام سنگ آهن جهان در این شهرستان همراه با معادن مس به یکی از قطب های اقتصادی منطقه تبدیل گشته است. از لحاظ کشاورزی نیز به یکی از قطب های تولید پسته در ایران معروف است. ساخت شهر سیرجان به بهمن پادشاه اشکانی نسبت داده می شود که پس از اسلام به‌ عنوان یکی از چهار ولایت کرمان شناخته گردیده است. در طی تاریخ، این شهر توسط سردار تیمور تخریب گردیده و اهالی در محل امروزی سکونت کرده اند. در نهایت، در سال ۱۲۰۰ هجری قمری، روستایی به نام سعیدآباد در محل دقیق سیرجان امروزی ساخته شد که روز به روز توسعه یافت و امروز به سیرجان مشهور گشته است.

فرودگاه سیرجان

در شهر سیرجان فرودگاهی در سال ۲۰۱۶ ساخته شده است و سالانه صدها نفر از این فرودگاه سفر می کنند.

اقامت در سیرجان

برای اقامت در این شهر چندین هتل وجود دارند که می توانید براساس سلیقه تان انتخاب کنید، هتل های این شهر عبارتند از هتل عطر سیب، هتل فدک، هتل کهکشان، هتل آکراس.

صنایع دستی سیرجان

در سیرجان یک بازار تاریخی بزرگ و چندین بازار کوچک همراه با مجتمع های تجاری بزرگ و مدرنی دایر هستند. شهر سیرجان به شهر جهانی گلیم معروف است تا حدی که در میراث جهانی یونسکو نیز ثبت‌ شده است. صنایع دستی دیگر در شهرستان سیرجان پته دوزی و قالی‌ بافی هستند و از سوغاتی های سیرجان می‌ توان به مسقطی، پسته، قوتو، شیرینی کماچ، باقلوا، سهن، کلمپه اشاره کرد.

غذاهای محلی سیرجان

غذا‌های سنتی سیرجان عبارتند از پلو سیرجانی، آبگوشت بادمجان و کشک، آبگوشت زیره، آش گندم شیر، اوماچ آش، خورشت بزقورمه، خورش به آلو، زیره پلو و کشک کدو.

جاذبه های تاریخی و دیدنی سیرجان

در شهرستان سیرجان می توان به جاذبه‌ های تاریخی مانند قلعه سنگ سیرجان، بازار تاریخی سیرجان، بادگیر چپقی، یخدان‌ های دوقلو، خانه حاج رشید، عمارت سعید نیا، روستای تاریخی کران، باغ سنگی و عمارت صدر زاده اشاره کرد. همچنین موزه‌ های سیرجان نیز موزه تاریخ و مردم‌شناسی، موزه سنگ‌ های تزئینی، موزه دیرینه‌ شناسی و موزه دستبافته‌ های عشایری هستند. از جاذبه‌ های طبیعی سیرجان می توان به منطقه پاریز، منطقه حفاظت‌ شده سیاه کوه، منطقه کوهستانی چهار گنبد و منطقه گدار اشاره کرد. در ادامه به معرفی برخی از جاذبه های شهر سیرجان می پردازیم:

بادگیر چپقی

بنایی قدیمی بجا مانده از یک خانه قدیمی متعلق به آقا سیدعلی اصغر رضوی است که در دوران پهلوی ساخته شده است. بادگیر مشهوری که از شکل دودکش کشتی های قدیمی الهام گرفته شده و دارای شبکه‌ های هندسی منظمی است. این بادگیر بر روی فضای مستطیل شکل شمالی-شرقی قرار گرفته و جزو آثار منحصر به فرد معماری است.

قلعه سنگ برازجان

این قلعه به عنوان یادگاری از ایران باستان است که به دوره ساسانیان بر می گردد و این قلعه در وسط دشت واقع شده و همانند صخره ای سفید رنگ است. قلعه سنگ از سه واحد مختلف صخره سنگی میانی و دو حصار پیرامون تشکیل شده است و جنس این قلعه از خشت خام است.

یخدان های دوقلو

یکی از جاذبه های بی نظیر در شهر سیرجان که به نوعی جاذبه ای منحصر به فرد شناخته می شود و برای تامین یخ مصرفی مردم سیرجان به کار می رفته اند. این یخدان ها دارای ارتفاع بلند با مخزن های بزرگی از جنس خشت خام بودند.

مسجد جامع عضدی

در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان به مسجد معروفی به نام عضد الدوله یا عضدی دسترسی خواهید داشت. خرابه هایی از بنای آجری که علاوه بر پایه ستون‌ های سنگی، بقایای قطعات سنگ مرمر و سنگ آهک نیز دیده می شود.

آرامگاه شاه فیروز

بنایی در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان بر روی صخره ای سنگی به رنگ سبز تیره قرار دارد که دارای ارتفاعی ۳۰ متری بوده و این محل به شاه فیروز معروف است. این آرامگاه بنایی هشت ضلعی است و شیوه معماری این بنا متعلق به دوره ایلخانی است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.