شهرستان محلات
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

معرفی شهر محلات شهر گل‌های ایران

اگر هلند زیبایی‌اش را مدیون گل‌های خوشبویش باشد، شهر محلات نیز بهشت گل‌های ایران شناخته شده است. طبیعت چشم‌نواز، آب و هوای دل‌انگیز بهاری، چشمه‌های آب‌گرم، باغات گل و صفحه‌هایی از روایات تاریخی محلات، مقصد بهاری خیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی است. جشنواره‌های گل و چشمه‌های آب‌گرم بیش‌ترین تاثیر را در جذب گردشگران داشته‌اند و از ابتدای نوروز تا شروع تابستان همهمه دل‌نواز مهمانان، شور و شعف خاصی را به بافت شهر هدیه می‌کند. گردشگران به ویژه پایتخت نشینان در روزهای فرار از استرس و پر کاری به سمت محلات راهی می‌شوند و تجدید انرژی می‌کنند. بیایید امروز درباره بهشتی بشنویم که حتی از منظر تاریخی هم از غافله عقب نمانده و هر گوشه‌اش وسوسه سفر را به تن آدمی می‌اندازد، از عاشقان گل و تاریخ‌دوستان گرفته تا ماجراجویان طبیعت، این شهر هر سلیقه‌ای را پاسخ‌گو است.

درباره محلات

معرفی شهر محلات مرکزی

معرفی شهر محلات

هنوز یک سده از شهر شدن محلات نگذشته ولی پی بردن به قدمت دیرینه آن به واسطه گذر از کنار جاذبه‌های تاریخی‌اش سختی چندانی ندارد. این شهرستان از نظر جغرافیایی در جنوب پایتخت و جنوب شرقی استان مرکزی قرار گرفته و همسایه خوش آب و هوای شهر قم، اصفهان، اراک و دلیجان است. این شهر دوست‌داشتنی به واسطه ویژگی‌های جذابش از روزگاران قدیم پاتوق شاهان ایرانی بوده و در طول زمان از جذابیتش کاسته نشده و حتی در زمان معاصر هم مورد توجه گردشگران شهرهای مختلف است. محلات را با لقب‌هایی مثل هلند ایران، بهشت افسانه‌ای و شهر گل‌های ایران می‌شناسند ولی چرا با این اسم؟ برای مجموعه محله‌های مختلف با فرهنگ‌های متفاوت چه نامی بهتر از محلات؟

بهترین فصل سفر

معرفی شهر محلات مرکزی

معرفی شهر محلات

اگر بگوییم هر فصل و ماهی از سال جلوه فردوس‌مانندی از شهر محلات را به نمایش می‌گذارد، سخن بی‌جایی نگفته‌ایم. اما سرزندگی و نشاط طبیعت شهر در روزهای زیبای بهاری به خصوص اردیبهشت‌ ماه را نمی‌توان انکار کرد. سفرهای بهاری و نوروزی با تماشای باغات و چشمه‌های محلات جان تازه به آدمی می‌بخشد و در عین حال، عطر بی‌نظیر گل‌های بهشتی‌اش فراخوان سحرآمیزی از تجربه شکوه بهاری این خطه برای همگان است. حقیقت این است که موقعیت جغرافیایی و معجزه چشمه‌های پرآب از شهری مثل محلات دنیای سرسبز و رنگینی می‌سازد که حضور چندین باره گردشگران گواهی بر بی‌نظیری آن شده است.

جاذبه‌های محلات

دامنه کوه‌های مرکزی ایران، طبیعت دل‌چسبی را به محلات بخشیده ولی مسیر ماجراجویی این شهر از کنار جاذبه‌های زیادی می‌گذرد. به بیان ساده باید گفت که علاوه بر باغ‌های گل و چشمه‌های شهر جاذبه‌های دیگری مثل ستون‌های سنگی خورهه، پیست اسب‌سواری، آتشکده آتشکوه، کوچه‌باغ‌های پولگان، پارک سرچشمه، مجتمع آب‌درمانی و آب‌گرم طبیعی، پل باقرآباد، چنار هزار ساله و مناطق حفاظت‌شده ۷۰ قلعه و موته از سفری طولانی و پرماجرا خبر می‌دهند. البته بخش بزرگی از ماجراجویی‌های سفر با بازدید از غارهای آزاد خان، سوراخ گاو، چال شغال، بابا جابر، شاه بلبل و یکه چاه و یخچال طبیعی نیم‌ور حاصل می‌شوند و این هنوز انتهای لیست دیدنی‌های محلات نیست.

پارک سرچشمه و چنار ۱۱۵۰ ساله

مقصد اول گردشگران شهر محلات سرچشمه پرآب چشمه‌های استان است، جایی که در مرتفع‌ترین بخش محلات و در دل پارکی زیبا واقع شده و به مکان محبوبی برای برپایی بساط پیک نیک تبدیل شده است. اینجا کنار درختان چنار کهنسال و آب‌نمای سرچشمه، نوازش نسیم خنکی از ارتفاعات مجاور را حس کرده و با استراحت در زیر سایه درختان سر به فلک کشیده نفسی تازه می‌کنید. صحبت از چنارهای کهنسال که باشد نباید چنار بزرگ و قطور محلات را از یاد برد، این چنار در حالی که بیش‌تر از نیمی از عمرش را گذرانده همچنان در وسط میدان چنار دلبری می‌کند.

دهکده گل و کوچه‌باغ‌های پولگان

همان‌گونه که از لقب‌های شهر پیدا است، محلات نظر گردشگران را با گل‌های رنگارنگش جلب کرده و با وجود دهکده گلی به وسعت ۱۱۰ هکتار به عنوان سرآمدِ دهکده‌های پرورش گل کشور شناخته شده است. مکان دل‌ربایی که از چشم هیچ گردشگری دور نمی‌ماند و سنت ۱۳۰۰ ساله پرورش گل در ایران را به زیبایی ادامه می‌دهد. با تمام تفاسیری که از طبیعت و آب و هوای مطلوب محلات داشتیم، چشم‌نوازی کوچه‌باغ‌های محلات به خصوص منطقه پولگان دور از انتظار نخواهد بود. این کوچه باغ‌ها در فصل‌های مختلف چهره بی‌نظیری از بهشت را خلق می‌کنند که قدم زدن در حوالی درهای چوبی و دیوارهای خشتی‌اش شبیه سفر در زمان خواهد بود.

آتشکده آتشکوه و ستون‌های سنگی خورهه

روایت کتب تاریخی از ریشه محلات در دوران هخامنشیان و آثار باقی مانده از دوران ساسانی و باستانی در روستاهای آتشکوه و خورهه گواه مستندی بر دیرینگی محلات هستند. در واقع خورهه به سبب سبک بسیار قدیمی ساخت ستون‌های سنگی‌اش از جمله معماری‌های قدیمی شناخته شده و به نظر می‌رسد این ستون‌ها متعلق به قرن اول میلاد مسیح هستند. آتشکده آتشکوه نیز از پربازدید‌ترین آثار تاریخی شهر به حساب می‌آید؛ این آتشکده در فاصله ۱۳ کیلومتری محلات و در نزدیکی نیم‌ور واقع شده و رودخانه و طبیعت سرسبز اطرافش بستر خوبی را برای بازدید گردشگران و علاقه‌مندان فراهم کرده‌اند.

سوغاتی و هتل‌های محلات

شهر محلات با وجود ۲ هتل ۳ ستاره انتظارات اقامتی هر گردشگری را برآورده می‌کند، به خصوص هم‌جواری هتل آبگرم محلات با چشمه‌های آب‌گرم، آسودگی سفر را چند برابر می‌کند اما برای صرفه‌جویی در هزینه اقامت، رزرو اتاق‌های هتل اقصی انتخاب هوشمندانه‌‌تری خواهد بود. با نگاهی اجمالی که به معرفی شهر محلات داشتیم طبیعی است که گل و گلدان‌های موردپسندتان یکی از سوغاتی‌هایی باشد که به خانه‌هایتان می‌برید. اما با وجود کارخانه‌های کوچک تولید حلوای ارده، اصلی‌ترین سوغاتی خوراکی محلات همین حلوای ارده است، گرچه عرقیجات و داروهای گیاهی هم در دسته بعدی سوغاتی‌های محلات قرار دارند.

به نظر نمی‌رسد در کلام آخر نیازی به توصیف چندباره زیبایی‌های شهر محلات داشته باشیم، اما بهتر است جشنواره گل و گیاه محلات را از قلم نیاندازیم، اطلاع از زمان دقیق این جشنواره را به عهده خودتان می‌گذاریم ولی طبق اطلاع‌رسانی‌های هر ساله این جشنواره در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود و فرصت بسیار مناسبی است تا با یک تیر دو نشان زد. به هر حال انواع گل‌های آپارتمانی، شاخه‌ای، درختچه‌های زینتی و نهال می‌توانند تا سال‌های سال یادآور خاطرات سفر به محلات باشند. چه چیزی از شهر محلات شما را به سفری دوباره وسوسه می‌کند؟

مطالب مرتبط: معرفی آبگرم محلات، روستاهای شهرستان محلاتعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.