شهرستان مراغه

معرفی شهر مراغه

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مراغه در دوران پیش از اسلام هم آباد بوده و در برخی از کتاب ها به عنوان دومین شهر بزرگ آذربایجان، پس از اردبیل ذکر شده است. در سال ۲۲ هجری قمری مغیره ابن شعبه مراغه را فتح کرد و مروان ابن محمد به هنگام بازگشت از جنگ مغان و گیلان به سال ۱۲۳ هجری قمری بناهایی در آن ساخت. در سال ۲۱۱ هجری قمری در جنگ افشین با بابک خرم دین، مراغه، عنوان مقر زمستانی افشین را داشت و در اواخر قرن سوم و اوایل قرن چهارم هجری قمری، مدتی مرکز حکومت ساجیان بود.

مراغه با ۱۶۲,۲۷۵ نفر جمعیت در سال ۱۳۹۰، دومین شهر بزرگ استان آذربایجان شرقی می باشد. رودخانه پر آب و زیبای صوفی چای که در ۴۰ کیلومتری شمال خاوری مراغه از کوهستان سهند سرچشمه می گیرد از میان شهر مراغه که در دامنه جنوبی این کوهستان قرار گرفته، عبور می کند.

فاصله آن تا تبریز، از طریق بزرگراه تبریز – مراغه، حدود ۱۴۰ کیلومتر است و همچنین خط راه آهن تهران – تبریز از این شهر عبور می کند. بنای ساختمان ایستگاه راه آهن مراغه در سال ۱۳۳۶ خاتمه یافت. فاصله هوایی آن تا تهران ۴۸۹ کیلومتر است و فرودگاه سهند در جنوب مسیر مراغه – بناب قرار دارد و پروازهای هفتگی از این فرودگاه انجام می شود.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.