کانال تلگرام

دانلود کتاب آمازون
شهرستان کرج

معرفی شهر کرج

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

در سال ۷۴۰ هجری قمری حمدالله بن ابی بکربن محمد بن نصر مستوفی در کتاب مشهور خود (نزهه القلوب) از کرج نام برده است و آن را در ولایات عراق عجم (شامل استان های تهران، مرکزی، زنجان، همدان و اصفهان امروزی)، از توابع طالقان نام برده است.

آثار باقی مانده در عهد باستان و دوران حکومت هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان در اطراف شهر کرج گواه بر این است که این ناحیه در روزگاران گذشته از تمدن پیشرفته ای برخوردار بوده است و پس از ظهور و رواج اسلام وجود مقابر، امامزاده ها و اماکن متبرکه متعدد در این ناحیه نشان دیگری از اهمیت و آبادی آن می باشد.

مساحت تقریبی کلانشهر کرج ۲۲۵ کیلومتر مربع می باشد و طبق آمار سال ۱۳۹۰ جمعیت آن بالغ بر ۱,۶۱۴,۶۲۶ نفر بوده است و پس از تهران، مشهد و اصفهان، چهارمین شهر پر جمعیت کشور محسوب می شود.

امروزه کرج به دلیل اقلیم معتدل و مجاورت با تهران و اهمیت ارتباطی با غرب و شمال کشور، وضع خاصی یافته و در ردیف کلانشهرهای بزرگ قرار گرفته است. صنایع کارخانه ای و کارگاهی و امکانات خوب کشاورزی، سبب ایجاد شهرکا های متعددی در اطراف آن شده و همچنین به منزله شهر استراحتگاهی برای تهران محسوب مب شود.


0 به این مطلب امتیاز دهید

عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • مهدی در ۲۶ آبان ۱۳۹۶

  عالییییییییییییییییییییییییییییییییی

 • احمد در ۲۷ آبان ۱۳۹۶

  درود و عرض ادب در مورد مقاله ای که در رابطه با لنبان طرح نمودیدلازم دیدم تشکر بنمایم اما پیش از هر چیز شایسته بود که هم حضرت عالی و هم اساتیدی که در این خصوص زحمت کشیده اند با اندکی دقت در وجه تسمیه لنبان به واژگان مردمان همسایه که پایشان به آن محل هم باز شده یعنی بختیاریها خیلی خود را در چم و خم واژه شناسی قرار ندهید زیرا در گویش لری جنوبی و عموم مردم جنوب لنبان lonban یا لنبونlonboun به معنای گیاه بیشه است که در مناطق جنوبی سقف خانه های روستایی خصوصا خانه های لب خور ها ، تالاب ها و باتلاق های خوزستان را از ان می بافند. لذا بنده اعتقادم این است که در مطالعه اکوسیستم محل مزبور خصوصا الگوهای گذشته انجا حتما به ریشه این نام خواهید رسید.

 • parisa در ۲۸ آبان ۱۳۹۶

  الان که دیگه اصلا روغن جامد نیست. روغن مایع آفتابگردان چطوره؟مشکلی نداره؟

 • مر در ۲۸ آبان ۱۳۹۶

  ما در آبان از این آبشار بازدید کردیم، مسیر خیلی خیلی دور و خلوت و خطرناک بود، جاده خاکی بود، حدود سه ساعت و نیم با ماشین تو جاده خاکی راه بود، با ماشین شاسی کوتاه میشد رفت ولی خیلی دور بود و مسیر صعب‌العبور بود، بعد از رسیدن به خود امامزاده گزو،حدود ۳۵ دقیقه از کوه باید پایین رفت تا به آبشار رسید و حدود ۴۵ دقیقه از کوه باید بالا رفت تا دوباره به امامزاده برگشت، کوهنوردی خیلی سنگینی هم دارید حسابی خسته میشید ولی آبشار خیلی قشنگه,مسیر روی گوگل مپ موجود نیست