معرفی شهر کرمان

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

کرمان از شهرهای قدیمی و تاریخی ایران است. در روایت های اساطیری آمده است که کیخسرو، کرمان و مکران را به رستم بخشید. همچنین نشانه هایی از فرمانروایی بهمن بر این خطه میدهند. اما روایات تاریخی در مورد این شهر از آن گاه آغاز می شود که کوروش آن را تبعید گاه نبونید قرار داد. نام سابق آن “گواشیر” یا “به اردشیر” (وه اردشیر) به معنای جای نیک اردشیر بوده است.

در سال ۲۹ هجری قمری شهر کرمان در مقابل حمله اعراب تاب نیاورد، به تصرف مسلمانان درآمد و بسیاری از مردم آن گریختند و همچنان بر دین زرتشت پایدار ماندند.

شهر بردسیر که در زمان سلطنت آل بویه کرسی جدید کرمان شد، بدون شک و تردید همان شهر جدید کرمان است، زیرا آنچه در کتب جغرافیایی در باب محل بردسیر نوشته شده و تعریفی که از ابنیه بردسیر و اوضاع طبیعی آن ذکر شده، همه بر شهر فعلی کرمان تطبیق دارد. همچنین پس از قرن چهارم هجری قمری بردسیر، که گواشیر خوانده می شد، کرسی کرمان گردید و مردم آن روزگار به جای آن اسامی، اسم (شهر کرمان) را به کار می بردند.

در دوران صفویه و در دوره پادشاهی گنجعلی خان که در حدود ۳۰ سال به طول انجامید، آثار و ابنیه مهمی از جمله حمام، کاروانسرا، مدرسه، مسجد، میدان، بازار، ضرابخانه، آب انبار، چهار سوق و … به جای مانده است که مجموعه گنجعلی خان هنوز هم در این شهر از شهرت به سزایی برخوردار است.

شهر کرمان، مرکز شهرستان و استان کرمان، بزرگترین شهر استان کرمان است و مساحت تقریبی آن ۱۰۵ کیلومتر مربع بوده و طبق آمار سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت آن بالغ بر ۵۳۴,۴۴۱ نفر بوده است. فاصله شهر کرمان تا تهران ۹۹۵ کیلومتر، تا زاهدان ۵۱۹ کیلومتر و تا بندر عباس ۴۹۳ کیلومتر می باشد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.