شهرستان کلیبر

معرفی شهر کلیبر

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

کلیبر یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان کلیبر است. در دهه پنجاه کلیبر قصبه‌ ای بود که کمتر از ۲۰۰۰ نفر جمعیت داشت. سرشماری های سالهای ۱۳۸۵ و ۱۳۹۰ جمعیت شهر را، به ترتیب، ۹۰۳۰ نفر و ۹۸۸۷ نفر گزارش کرده اند.

این شهر در ۶۳ کیلومتری شمال غرب اهر، ۲۱۰ کیلومتری شمال شرق تبریز و ۸۱۲ کیلومتری شمال غرب تهران واقع شده‌ است. کلیبر دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و سراسر پیرامون این شهر را جنگل‌ های تنک و مراتع پوشانیده‌ است. شهر، به علت نزدیک بودن به قلعه بابک و قرار گرفتن در کانون ذخیره‌ گاه زیست‌ کره منطقه ارسباران، در دهه اخیر از نظر گردشگری توسعه چشمگیری یافته است.

زبان گفتاری مردم زبان ترکی آذربایجانی است که متعلق به شاخه غربی گره جنوبی – غربی (اغوز) خانواده زبان‌ های ترکی می‌باشد. اغلب مردم، به علاوه، با زبان فارسی آشنایی دارند.

اکثریت مردم پیرو مذهب شیعه دوازده‌ امامی هستند. تعداد قابل توجّهی از اهالی پیروان اهل حق (گوران در زبان آذری) هستند. همه گوران‌ ها در اصل متعلق به طایفه شاملو هستند. این طایفه یکی از ارکان عمده قزلباش‌ ها در عهد شاه اسماعیل بود.

کلیبر، به خاطر قرار گرفتن در میان کوه‌های بلند، دارای آب و هوای خاصی است که مشخصا برای بارآوری زغال اخته مناسب می‌باشد. می‌توان ادعا کرد که “زغال اخته” سمبولی از هویت کلیبر است. در اواخر تابستان میوه‌ های رسیده در اغلب دکان‌ های اطراف خیابان اصلی به فروش می رسد. بوی رسیدگی این میوه‌ها و منظره زنبورهای نشسته بر طبق‌ های پر از میوه خاطره ذهنی دلپذیری است که مسافران از شهر به یاد می سپارند. از طرفی دیگر، ساکنان محل منظره شکوفه‌ های زرد رنگ درختان زغال را به مثابه نشانی از رستاخیز سالیانه طبیعت گرامی می‌دارند. جشنواره سالیانه زغال اخته، که به هدف جذب گردشگران سازمان داده می شود، تاکیدی است بر اهمیت این میوه در هویت فرهنگی شهر کلیبر.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.