شهرستان گلپایگان

معرفی شهر گلپایگان

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

شهرستان گلپایگان از جمله شهرهای  غربی استان اصفهان است و در فاصله ۱۸۶ کیلومتری مرکز استان قرار دارد. این شهرستان با پهنه­ ای حدود ۲۴۲۱ کیلومتر مربع و ارتفاع ۱۹۲۴ متر از سطح دریا، دارای آب و هوایی نسبتا معتدل است. از شمال با خمین و محلات در استان مرکزی، از غرب با الیگودرز در استان لرستان، از شرق با میمه و از جنوب با نجف آباد و خوانسار هم مرز است.

از متون تاریخی همچون نزهت القلوب نوشته حمدا… مستوفی بر می­ آید، گلپایگان ۵۲۲۵ سال بعد از هبوط آدم توسط همای چهره آزاد، دختر بهمن کیانی (بهمن دراز دست) پور اسفندیار رویین تن، که به تخت پادشاهی جلوس کرده بود ساخته شد و از ابتدا این شهر را به نام خود چهره آزادگان و یا گلبادگان نامید. در زمان هخامنشیان کاربرد تین شهر به عنوان یک پادگان بزرگ تغییر یافت و حتی گروهی را اعتقاد بر این است این شهر گرپادگان بوده است. گروهی دیگر نام این شهر را گرپادگان به معنای کوهپایه می ­دانند. عده ای نیز معتقداند نام اولیه این کهن شهر وردپاتکان به معنای سرزمین گل سرخ بوده است. در زمان حمله اعراب به ایران نام آنرا معرب گردانیده و جرفادقان نامیدند. به هر حال این نام در طول تاریخ دستخوش تغییرات زیادی شده است و اکنون نام گلپایگان برازنده این شهر زیبا شده است.

بر اساس شواهدی که از تپه­ های تاریخی شهرستان به دست آمده است تاریخ تمدن این شهر به ۷۰۰۰ سال پیش باز می گردد، اما با استناد به سنگ نگاره­ های تاریخی و نقوش صخره ه­ای سابقه سکونت در دشت گلپایگان به دوران پیش از تاریخ یعنی دوران میان سنگی و نوسنگی می­ رسد.

شهرستان گلپایگان دارای طبیعتی بکر و زیبا می­ باشد و این استعداد باعث گشته که قطب تولید شیر و فراورده­ های دامی کشور باشد؛ به طوری که لبنیات و کباب این شهر زبانزد خاص و عام است. این شهر در تولید محصولات کشاورزی و باغی نیز دارای جایگاه ویژه ­ای در کشور می­ باشد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.