یزد > یزد > >

معرفی شهر یزد

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

یزد یکی از شهرهای قدیمی ایران و باستانی آن ایساتیس یا فرافر (هرفته) بوده و جز قلمرو حکومت ماد به شمار می آمده است. شهر ایساتیس در چند کیلومتری جنوب غربی شهر یزد کنونی قرار داشته و در منابع جغرافیای بطلمیوس به نام ایستیخای در بیابان کارمانیا (کرمان) از آن یاد شده است.

بنای شهر کنونی یزد را به یزدگرد دوم، شاه ساسانی نسبت می دهند. به دستور یزدگرد، سه تن از سرداران وی به نام بیده، میبد و عقدا، مامور گردیدند تا سه روستا در پیرامون شهر نوبنیاد یزد ایجاد کنند. آنان محل هایی به نام ده بیده، عقدا و میبد را پدید آوردند که هنوز هم به همین نام باقی هستند. در زمان یزدگرد سوم شهر یزد به دست لشگریان عثمان افتاد و مردم یزد با پذیرفتن جزیه به آیین نیاکان خویش یعنی زرتشتی باقی ماندند. بعدها دین اسلام در آن جا نفوذ کرد و مردم کم کم به دین اسلام روی آوردند.

این شهر به عروس کویر ایران شهرت دارد چرا که با معماری ویژه کویری چون نگین انگشتری در کویر می درخشد. بیشتر ساختمان های واقع در بافت قدیمی شهر از خشت ساخته شده و علاوه بر آن، وجود بادگیرهای فراوان که به منظور تهویه هوا و خنک نگه داشتن ساختمان از آن ها استفاده می شود، شهر یزد را به شهر بادگیرها معروف کرده است. در پاره ای از منابع، نام یزد را دارالعباده نیز گفته اند.

شهر یزد به لحاظ دارا بودن آثار تاریخی، مجموعه ای بی نظیر از بناهای اسلامی را در خود جای داده است. قدمت بیشتر این بناها به دوره سلجوقی بر می گردد. از ویژگی های معماری زمان سلجوقی می توان به تلفیق کاشی، آجر و گچبری در ساخت آن ها اشاره کرد.

شهر یزد مرکز استان یزد در حاشیه کویرهای مرکزی و حاشیه شمالی رشته کوه های شیرکوه واقع شده است و بزرگ ترین شهر استان به شمار می رود. شهر یزد در دشتی پهناور و حاصلخیز گسترده شده است و مساحت آن ۸۰ کیلومتر مربع می باشد. طبق آمار سرشماری سال ۱۳۹۰، جمعیت آن بالغ بر ۸۸۹,۵۸۳ نفر بوده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.