• پارک ملی دریاچه ارومیه
  • پارک ملی دریاچه ارومیه
  • پارک ملی دریاچه ارومیه
  • پارک ملی دریاچه ارومیه
  • پارک ملی دریاچه ارومیه
  • پارک ملی دریاچه ارومیه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

 

پارک ملی دریاچه ارومیه که در میان استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی می‌باشد یکی از جاذبه‌های گردشگری ارومیه می‌باشد.این پارک یکی از ۹ ذخیره گاه زیست کره در ایران است .

مساحت پارک ملی دریاچه ارومیه

پارک ملی ارومیه در موقعیت جغرافیایی ۳۷ تا ۳۰/۳۸ عرض شمالی و ۴۵ تا ۴۶ طول شرقی واقع شده است. مساحت پارک ۴۶۴۰۵۶ است. این دریاچه جمعاً دارای ۱۰۲ جزیره بزرگ و کوچک به مساحت ۳۳۴۸۶ هکتار است. دریاچه ارومیه در سال ۱۳۵۲ در فهرست پارک‌های ملی ایران به ثبت رسید.

پارک ملی ارومیه زیستگاه انواع جانوران

در پارک ۳۲۰۰ هکتاری جزیره کبودان که غیر مسکونی و زیستگاه انواع پستانداران وحشی مثل موش صحرایی ـ قوچ و میش و پلنگ است.

پارک ملی دریاچه ارومیه زیستگاه مهمی برای گوزن زرد ایرانی و قوچ و میش ارمنی است.

پوشش گیاهی: سرو کوهی، پسته وحشی، داغداغان، زالزالک، بادام کوهی، شیرخشت، دیو آلبالو، گندمیان، فرفیون، آویشن، درمنه، علف شور، کاکوتی، زنبق، یولاف، شنگ و شقایق.

پستانداران: قوچ و میش ارمنی و گوزن زرد ایرانی.

پرندگان: فلامینگو، پلیکان، کاکایی و تنجه.

خزندگان: انواع مارهای سمی و نیمه سمی، مارمولک و آفتاب‌پرست.

 

سیمای جزیره کبودان استپی و بخش‌هایی از این جزیره نیمه جنگلی بیشتر پسته وحشی همراه با درختچه‌های دیگر از جمله بادام وحشی ـ ارس کوهی ـ بادام کوهی ـ خوشک و گوجه وحشی و گیاهان گوناگونی چون دم اسبی ـ مرغ علف گوسفندی و جو وحشی از جمله گیاهان و درختان این جزیره است.

پرواز دسته جمعی فلامینگوها ـ پلیکان‌ها ـ تنجه‌ها و کاکایی‌ها در دریاچه ارومیه مناظر بدیعی در بهار و تابستان پدید می‌آورد.

حمایت جهانی از پارک دریاچه ارومیه

از سوی سازمانی که بر حسب قانون و به نام سازمان شکاربانی و نظارت بر صید عهده دار وظیفه خطیر حفاظت از دریاچه شد. این سازمان در سال ۱۳۴۶ دریاچه و کلیه جزایر آن را به استثناء جزیره اسلامی، منطقه حفاظت شده اعلام و سپس به دلیل ارزشهای بالقوه آن و جهت حراست بیشتر از حیات گیاهی و جانوری محدوده قلبی را به استناد مصوبه شماره ۶۳ مورخ ۲۱/۵/۵۴ مندرج در روزنامه شماره ۹۲۵۲ مورخ ۱۰/۷/۵۷ به پارک ملی تبدیل و سرانجام نظر به اهمیت خاص آن، برابر تصویب هیئت رئیسه شورای بین المللی هماهنگی انسان و کره زمین این پارک جزء یکی از ۵۹ پارک بین المللی ذخایر طبیعی جهان شناخته شد.

از دیدن این مناظر هم لذت ببرید:

پارک ملی چهل بازه مشهد

دریاچه دالامپر در ارومیه

پارک ملی بمو شیرازعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1-ویکی پدیا

2-وب سایت سازمان حفاظت محیط
زیست آذربایجان غربی

اطلاعات این مکان
آدرس
آذربایجان غربی دریاچه ارومیه
نوع
پارک ملی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران