روستای کنگ / قله فلسکه

  • روستای کنگ / قله فلسکه
  • روستای کنگ / قله فلسکه
  • روستای کنگ / قله فلسکه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

روستای کنگ روستایی زیبا در۱۹ کیلومتری غرب طرقبه و ۲۹ کیلومتری مشهد قرار دارد و آخرین روستا در محور دره رودخانه کنگ می‌باشد.این روستا دارای قله فلسکه که یکی از قله های زیبای بینالود است می باشد .

روستای پلکانی کنگ

این روستا در دامنه کوه بینالود قرار گرفته و به سبب موقعیت جغرافیایی و پلکانی بودن منظره کنگ و به لحاظ زیبایی شناسی و ساختار معماری در نوع خود بی نظیر و قابل بررسی است.

قله فلسکه در کنگ

قله فلسکه یکی از قله های زیبای رشته کوه بینالود می باشد که با شکوه و هیبت عجیبی بر شهر طرقبه و روستاهای اطراف سایه افکنده است. این قله که در انتهای دره جاغرق واقع شده و یکی از مسیرهای زیبا برای صعود کوهنوردان می باشد. قله فلسکه به ارتفاع ۳۰۵۰ متر در جنوب غربی شهر مشهد قرار گرفته است.

این قله در رشته کوه بینالود با ارتفاع ۳۱۰۰ متر که از شهر مشهد قابل رویت بوده و تقریباً به شکل عدد هشت می باشد.

درختان میوه و داروهای گیاهی در روستای پلکانی کنگ

این روستا دارای درختان میوه و داروهای گیاهی است. مهمترین درخت میوه در این روستا درخت گیلاس و آلبالوست.

از جمله گیاهان دارویی میتوان به  پرسیاووشان، خاکشیر، گل گاوزبان، گیاهان بالشتکی گل سفید و صورتی که به زبان محلی به آن ها “خارکوله” و نوعی گیاه شبیه به گل گلایل که در زبان محلی به آن ها “سرشک” می گویند اشاره کرد.

معنا لغوی کنگ و موقعیت مکانی آن

کنگ در لغت دو معنا دارد، در لغت نامه به معنای پرنده‌ای قوی پنجه که در مناطق کوهستانی زندگی می‌کند و در دگر معنا به دژ مستحکم تعبیر شده‌است این روستا در دامنه‌ی کوه بینالود قرار گرفته است. کوه بینالود معروف‌ترین کوه استان خراسان و به بلندی ۳۲۱۱ متر است. این کوه بخشی از رشته‌کوه البرز است که به بام خراسان نیز شهره است.

جاذبه های گردشگری روستای کنگ

قبرستان کنگ یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری این روستای تاریخی و دیدنی است. این قبرستان روی تپه‌ای بنا شده است و سنگ قبرهای با ارزشی دارد. اکثر سنگ قبرها از جنس شیست است و روی هر قبر، دو سنگ قبر قلوه‌ای ‌شکل قرار داده شده است. تاریخ قبرها نیز بیشتر به هجری قمری است و علامت مخصوصی برای هر فرد فوت ‌شده به اشکال گوناگون از حمله شانه و صورت و… حک شده است.

مکان های مذهبی در روستای کنگ

از مکان‌های مهم مذهبی این روستا مزار شیخ عبدالله‌است که یکی از عرفای این دیار بوده و در سال ۱۲۶۶ ه.ق متولد و به تحصیل علم و دانش در مشهد، قم و عتبات عالیات پرداخت و در کنگ چشم از دنیا فروبست

از دیدن این مناطق لدت ببرید :

روستای وفس

روستای اندرخ / روستایی در جاده کلات

معرفی قلعه مارکوه رامسر

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


اطلاعات این مکان
آدرس
در۱۹ کیلومتری غرب طرقبه و ۲۹ کیلومتری مشهد قرار دارد

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران