شهرستان شوش

روستای خماط / بقعه عباس بن علی

  • روستای خماط / بقعه عباس بن علی
  • روستای خماط / بقعه عباس بن علی
  • روستای خماط / بقعه عباس بن علی
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

روستای خماط  روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شوش دانیال است که در ۴۰کیلومتری شمال شهر شوش دانیال قرار دارد.این روستا دارای آب و هوای گرم و خشک می باشد.

 

روستای خماط

این روستا از طریق شهرهای دزفول اندیمشک و شوش قابل دسترسی است .و تمام جاده های منتهای به ان اسفالت میباشد.سقف خانه های قدیمی روستا با شاخه درختان و خاک و گل ئوشیده شده است.

زبان  و دین مردم روستای خماط

زبان مردم روستا عربی است و مردمش شیعه و ئیرو شیعه جعفری هستند

محصولات زراعی روستای خماط

مهمترین محصولات روستا جو . گندم.کاهو.و صیفی جات است که مهمترین درامد اهالی روستا از ظریق زراعت و دامداری و باغداری تامین میشود.

صنایع دستی روستای زیبای خماط

حصیر بافی . سبد بافی و قالی بافی از جمله صنایع دستی روستای مخاط به شمار می ابد که با فروش ان هم میتوانند کسب درامد کنند .

غذاهای محلی خماط

انواع غذاهای محلی در این روستا عبارتند از : دبس- افتر – آش توله – شعت -امفطخ- غمیضه -اکت -اچعاب و انواع خوراک ماهی می باشد .

مهمترین جاذبه های تاریخی روستا

  • هفت تپه : در میان شوش و چغازنبیل قرار دارد و  امروزه هفت تپه به مزارع و کارخانجات نیشکر تبدیل شده است .آثار این منطقه به ۳۵۰۰ سال قبل برمیگردد.

 

  • معبد زیگورات چغازنبیل : در مجاورت روستای مخاط معبدی به نام (( معبد زیگورات )) وجود دارد که توسط پادشاه ایلامی به نام اونتاش گال در سیزده قرن قبل از میلاد مسیح و در هفت طبقه ساخته شده است . در بنای معبد که وقف خدایان شده بود خطوطی به زبان اکدی و عیلامی دیده شده است .  نمای خارجی معبد از جنس کاشی و آجرهای لعابدار به رنگ های آبی، سبز و زرین فام است

 

  • بقعه عباس بن علی : این بقعه در فاصله یک کیلومتری جاده چغازنبیل واقع شده است.ورودی بقعه ایوانی است که طاق رومی نسبتا کوتاه دارد .این زیارتگاه مورد احترام اهالی روستا و مورد توجه گردشگران می باشد .


عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران