معرفی تالاب آلاگل ترکمن صحرا

  • معرفی تالاب آلاگل ترکمن صحرا
  • معرفی تالاب آلاگل ترکمن صحرا
  • معرفی تالاب آلاگل ترکمن صحرا
  • معرفی تالاب آلاگل ترکمن صحرا
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

تالاب آلاگل در نزدیک گنبدکاووس استان گلستان واقع شده و دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است

تالاب آکاگل

تالاب آلاگل که در نزدیکی شهر گنبد کاووس در استان گلستان واقع شده در کنار سایر تالاب های این منطقه، مجموعه ای دیدنی و بی نظیر را تشکیل داده اند که همه روزه گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

در دشت هموار ترکمن صحرا و در مرز شمالی با کشور ترکمنستان و تقریباٌ از غرب روستای “داشلی برون” به سمت دریای خزر ، به لحاظ وضعیت زمین ساختی و وجود شاخ آبهای رودخانه اترک  در این منطقه،  مجموعه تالابی  شگفت انگیزی بوجود آمده است. این تالاب ها شامل:  آلماگل  –آلاگل– آجی گل-  اینچه – دانشمند– بی بی شیروان –  شور  و… است که مجموع مساحت آنها بر حسب سال های پر آبی و یا خشک سالی متغیر است . گرچه برخی اوقات از این تالابها در نقشه های جغرافیایی به عنوان دریاچه نام برده می شود ، نظیر دریاچه دانشمند ، دریاچه آلاگل ، دریاچه شور ( نمک ) اما همه آنها به لحاظ دارا بودن عمق کمتر از ۶ متر در قالب تعاریف کنوانسیون رامسر از تالاب ها گنجانده می شوند.

آدرس تالاب اکاگل

تالاب الاگل در ۶۰ کیلومتری شمال گنبد کاووس و در شرق جاده آق‌ قلا به اینچه ‌برون واقع شده است. نشانی دیگر این تالاب در غرب جاده آق قلا – تنگلی ،  اینچه برون  و در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی جاده تنگلی  به اینچه برون  و در غرب شوره زار بزرگ آلاگل می باشد.  مساحت آن در زمان پرآبی به ۲۵۰۰ هکتار و عمق آن به ۲/۵ متر می‌رسد که  با وجود نوسان سطح آب  در سال های خشک، این تالاب کاملاٌ خشک نمی شود.

پرندگان در تالاب

آب تالاب آلاگل همانند تالاب‌های آجی‌گل و آلما گل از رودخانه مرزی اترک و زهکشی‌های طبیعی نهرهای شور به نام‌های سامان و شورجه تأمین می‌شود. برخی از نقاط پیرامونی تالاب با نی و جگن و درختچه‌های گز پوشیده شده و بستر آن را در اکثر نقاط، پوشش سبزی از جلبک به ‌طور یکنواخت دربر گرفته است. هر ساله در فصل مهاجرت، هزاران پرنده به تالاب آلاگل و دیگر تالاب‌های استان آمده و انواع قو، فلامینگو، اردک، پرستوی دریایی، چنگر، غاز، سلیم، کاکائی، بالکان، آبچلیک و … را می‌توان در آن‌جا مشاهده کرد.

اهمیت بین المللی تالاب آلاگل

تالاب آلاگل قابلیت و اهمیت بین المللی ای دارد و از لحاظ اکوسیستم طبیعی و اکوسیستم آبی قابل استفاده برای گردشگران و علاقمندان ورزش های آبی – ماهی گیری و … می باشد. اما نگاه به تالاب های با ارزش بین المللی، همانند نگاه گردشگری به یک دریاچه دست ساز پارک شهری، بدون توجه به ارزش های بی بدیل این  میراث های طبیعی، نگاهی نابخردانه، سود ورزانه  با پیامد های مخرب و جبران ناپذیر است که موجب خسارت جبران ناپذیر به این میراث طبیعی می شود.

آلاگل جز تالاب بین المللی

مجموعه سه تالاب آلماگل، آلاگل و آجی‌گل به عنوان تالاب بین‌المللی از سال ۱۹۷۵ در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و با مساحت ۱۴۰۰ هکتار تحت حفاظت سازمان محیط زیست است. این تالاب های سه گانه در اراضی هموار ترکمن صحرا  و در محدوده تپه های شنی کم ارتفاع و اراضی شنی مسطح قرار گرفته اند. از نظر زمین ساختی نیز بستر طبیعی آنها  در منطقه ” پلایا ” است و  جزو مناطق آبگیر محسوب می شود که در شمال  تراس های لسی و آبرفتی دشت گرگان قرار دارد . رودخانه اترک و ریز آبه ها و سیلاب های آن  نقش قابل توجهی در تامین آب این تالاب ها دارند.

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب راهنمای مصور ایرانگردی
مکان بین

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران