شهرستان قشم

جاذبه های دیدنی قشم

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

با جاذبه های دیدنی قشم آشنا شوید

قشم از دیدنی‌ترین جزایر و بزرگ‌ترین جزیره کشورمان ایران به شمار می‌رود. این جزیره که در تنگه هرمز قرار دارد دارای طبیعتی منحصر به فرد و جاذبه‌های فراوان است. قدمت طولانی این جزیره در کنار طبیعت منحصر به فردش، قشم را به یکی از دیدنی‌ترین مقاصد گردشگری تبدیل کرده است. شاید برای‌تان جالب باشد که تنوع جاذبه‌ها در این جزیره باعث شده تا لقب جزیره عجایب هفتگانه را به آن بدهند. از میان این جاذبه‌ها برخی شناخته شده و برخی ناشناخته مانده‌اند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا به معرفی جاذبه‌های دیدنی این جزیره بپردازیم.

جزایر ناز

معرفی جاذبه های دیدنی قشم

جاذبه های دیدنی قشم

اطراف قشم جزایر دیدنی‌ای وجود دارند که جزیره ناز یکی از آن‌ها است. این جزیره به فاصله ۲۲ کیلومتری از قشم قرار دارد و به دلیل پدیده جالبی که در آن رخ می‌دهد محبوب شده. جزیره ناز ساحل نداشته و مسکونی هم نیست و سایه‌بان‌هایی که با خانه در این جزیره اشتباه گرفته می‌شوند توسط صیادان این منطقه برای زمان‌های استراحت ساخته شده است. در جزیره ناز وقت جزر دریا، بین ساحل قشم و این جزیره خشکی‌ای مانند جاده ایجاد می‌شود. مدت زمان این پدیده گرچه بسیار کم است اما امکان مشاهده جزیره لارک و تنگه هرمز را از بالای جزیره ناز به شما خواهد داد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از غروب به این جزیره بروید تا بتوانید صحنه زیبای غروب خورشید را از این جزیره مشاهده کنید. دیگر کارهایی که در جزیره ناز می‌توان انجام داد تماشای حیوانات و موجوداتی مانند فلامینگو‌ها و مرجان‌ها است.

جزیره هنگام

معرفی جاذبه های دیدنی قشم

جاذبه های دیدنی قشم

دیگر جزیره‌ای که به فاصله کمی از قشم قرار گرفته، جزیره هنگام است. این جزیره ۲ کیلومتر با قشم فاصله دارد و برخلاف جزیره ناز ساحل شنی و صخره‌ای زیبایی دارد. ساحل هنگام به ویژه در شب میزبان گردشگران و مسافران بسیاری است. زیرا در این هنگام فیتوپلانکتون‌های دریایی موجود در منطه در این ساحل جمع شده  و با نور آبی رنگ خود، آسمان را در ساحل هنگام ایجاد می‌کنند. در هنگام حیوانات دوس‌داشتنی زیبایی مانند دلفین‌ها، آهوها و نوعی از سوسمارها به نام خاردم مصری وجود دارد. جالب است بدانید که در این جزیره  اولین مزرعه پرورش کروکودیل ایران با نام پارک کروکودیل نوپک ساخته شده است.

دره ستارگان

معرفی جاذبه های دیدنی قشم

جاذبه های دیدنی قشم

مشهورترین و شناخته شده‌ترین جاذبه قشم دره ستارگان است که با فاصله‌ای ۵ کیلومتری از ساحل جنوبی جزیره قرار گرفته است. این دره حدود ۲ میلیون سال قدمت دارد و مردم قشم معتقداند که ۲ میلیون سال قبل ستاره‌ای از آسمان در این دره افتاد و باعث شکل گیری این اشکال عجیب شد، به همین دلیل آن را دره ستارگان نامیده‌اند. اما این در.اقع این دره در اثر رخداد‌های زمین شناسی مانند فرسایش توسط آب‌های سطحی، رگبارها و تندبادهای فصلی منطقه ایجاد شده است.

جنگل‌های حرا

از حیرت آورترین درختانی که در قشم وجود دارند درختان حرا هستند که با نام جنگل‌های حرا شناخته می‌شوند. این جنگل‌ها در فاصله ۶۰ کیلومتری از غرب قشم قرار گرفته‌اند و قدمتشان حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون سال می‌رسد. شگفتی رشد این درخت در آن است که در آب شور زندگی می‌کند. وجود این جنگل‌ها در آب‌های قشم، خانه‌ای مناسب در فصل زمیتان برای پرندگان مهاجر به شمار می‌رود. نکته جالب این جنگل‌ها این است که در هنگام مد به زیر آب فرو رفته و در هنگام جزر بالا می‌آیند.

ژئوپارک قشم

معرفی جاذبه های دیدنی قشم

جاذبه های دیدنی قشم

هر نقطه از قشم جاذبه‌ای دیدنی قرار دارد اما ژئوپارک قشم دنیایی دیگر است. ژئوپارک منطقه‌ای است که در آن تنوع زیستی، جانوری و زمین‌شناسی فراوانی وجود دارد.  قسمت غربی قشم به دلیل وجود انواع پدیده‌های زمین شناختی از جنگل‌های حرا تا دره ستارگان و تنوع جانوری و گیاهی به عنوان تنها ژئوپارک ایران و خاورمیانه در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است.

غار خربس

معرفی دیدنی های جزیره قشم

دیدنی های جزیره قشم

غار خربس در روستایی به همین نام و با فاصله‌ای ۱۵ کیلومتری از قشم واقع شده است. خربس غاری پر رمز و راز است چرا که آثار معماری صخره‌ای در آن به خوبی مشاهده می‌شود. آثاری که قدمت‌شان به دوران مادها برمی‌گردد. شکل این غارها و آثار آن باعث شده تا برخی از محققان و کارشناسان به نیایشگاه بودن این غار باور داشته باشند. نظریه این محققان به این صورت است که این غار یا نیایشگاهی برای پیروان مهرپرست بوده و یا در دوران مادها محل نگه‌داری مردگان بوده است.

قلعه پرتغالی‌ها

معرفی دیدنی های جزیره قشم

دیدنی های جزیره قشم

از مشهورترین جاذبه‌های قشم قلعه پرتغالی‌ها است. قلعه‌ای که نشان از جاه طلبی دریانوردی پرتغالی به نام آلفونسو آلبرکرک است که قصد داشت با ساخت چنین قلعه‌ای به راه دریایی بین هند و اروپا که راهی با اهمیت بوده حکمرانی کند. این قلعه در بخش شمالی جزیره و با مصالح محلی منطقه ساخته شده است.

غارنمکدان

معرفی دیدنی های جزیره قشم

دیدنی های جزیره قشم

غارهای نمکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های جهان هستند. در دنیا چندین غار نمکی وجود دارد و یکی از آن‌ها در ایران و در ۱۰۰ کیلومتری قشم قراردارد. غار نمکی‌ای که در قشم قرار دارد طولانی‌تر از سایرغارها است و به همین دلیل نیز عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان را با خود یدک می‌کشد. سقف این غار قندیل‌های زیبای نمکی مانند ستارگان آسمان قرار دارد و در کف آن نیز آب نمک جاری است. پیشنهاد می‌کنیم در سفر خود به قشم حتما از این غار نمکی دیدن کنید.

مطالب مرتبط: کیش،بهترین هتل های قشم، خانه معلم قشمعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران