قزل اوزن یکی از بلندترین رودخانه های ایران

  • قزل اوزن یکی از بلندترین رودخانه های ایران
  • قزل اوزن یکی از بلندترین رودخانه های ایران
  • قزل اوزن یکی از بلندترین رودخانه های ایران
  • قزل اوزن یکی از بلندترین رودخانه های ایران
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

قزل اوزن جز یکی از طولانی ترین رودخانه های ایران بمشار میاید که در استان زنجان قرار دارد و از کوه های کردستان و اذربایجان شرقی سرچشمه می گیرد.

قزل اوزن

قزل اوزن یکی از طولانی‌ترین رودخانه های ایران است که از کوه‌های کردستان و استان آذربایجان شرقی سرچشمه گرفته و پس از پیوستن کیوی چای، زنجان‌رود و شاهرود به آن به دریای خزر می‌ریزد. قزل‌اوزن در جنوب استان گیلان در درون آب دریاچه سد سفیدرود به رودخانه بزرگ شاه‌رود پیوسته و تشکیل رودخانه‌ای به نام سفیدرود می‌دهد.

معنای لغوی قزن اوزن

قزل اوزن واژه‌ای ترکی است و از دو جزء قزل به معنای سرخ و اوزن به معنای شناور تشکیل شده است. نام تاریخی این رود در منابع یونان باستان آماردوس (برگرفته از نام قوم آمارد) بوده است. در منابع اسلامی آن را نهر الابیض (به معنای رود سفید) خوانده‌اند و در سده‌های میانه تمام این رود به نام سپیدرود یا سفیدرود معروف بود ولی بعدها فقط به بخشی از آن که از منجیل تا دریای خزر قرار دارد، سفیدرود می‌گفتند. اکنون از سرچشمه این رود تا منجیل به نام قزل اوزن خوانده می‌شود.

پر آب ترین رودخانه ایران

این رود بزرگ ۵۰۰ کیلومتر طول دارد و پر‌آب ترین رودخانه ایران می باشد قبل از سلجوقیان نام آن را ماردی ، ماردوس و آماری ثبت کرده اند

رودخانه قزل اوزن نه تنها برکت و آبادانی را به استان زنجان هدیه کرده، بلکه کشتزارها و باغ های سرسبز کناره های آن جلوه بسیار زیبایی را در طول چهار فصل به نمایش می گذارند و دوستداران طبیعت را به سوی خود جذب می کنند. همین امر بر ارزش های توریستی رودخانه قزل اوزن در کنار ارزش های اقتصادی آن تاکید می کند.

رودخانه سفید رود

قزل‌اوزن در جنوب استان گیلان در درون آب دریاچه سد سفیدرود به رودخانه بزرگ شاه‌رود پیوسته و تشکیل رودخانه‌ای به نام سفیدرود می‌دهد

از دیدن این مناطق زیبا غافل نشوید:

رودخانه کشف رود مشهد

سد هندودر

حمام تاریخی حاج ابراهیم زنجان

معرفی دره و رودخانه پنج دره در مشهد

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران